Kolekcia FULLOVE v rozhovore s autorkou Lenkou Sršňovou

Bolo to približne pred rokom, keď som sa na prvý pohľad očarila kolekcia FULLOVE, v ktorej sa jeho autorka módna návrhárka Lenka Sršňová inšpirovala tvorbou slovenského maliara Ľudovíta Fullu. Dôvodov na moje zamilovanie sa bolo hneď niekoľko.

Obe kolekcie sa Lenke mimoriadne vydarili. Nechýba im hravosť a farby, ktoré sú Lenkinou doménou a pritom sa celý jej rukopis krásne spája s majstrovou tvorbou. Keď som napríklad uvidela svadobné šaty z jesennej kolekcie, hneď som zatúžila znova sa  vydávať, samozrejme zase za môjho skvelého muža ?. Ďalším dôvodom je rozhodne moja záľuba vo výtvarnom umení. Mnoho z vás možno nevie, že som učila pár rokov dejiny umenia na gymnáziu. Práve preto na prepájanie výtvarného umenia s módou mám jednoducho sľabosť a zároveň som názoru, že vydarene pretransformovaných inšpirácii z minulosti do súčasnej podoby nikdy nie je dosť.

No a v neposlednom rade ide o samotného umelca, s ktorým som vďaka svojej starej mame, ktorá bola jeho sestrou, vyrastala od malička. Či už to bolo v podobe knižiek s jeho ilustráciami, návštev galérie v Ružomberku, alebo počúvaní rodných spomienok. Som veľmi rada, že sa mi podarilo urobiť rozhovor s Lenkou a dozvedieť sa niečo viac zo zákulisia celej tejto kolekcie. Poďte sa so mnou spoločne dozvedieť viac.

Fullova tvorba v „sršňovskom“ rukopise

Vyrastala si v Ružomberku, v meste, kde má slovenský umelec Ľudovít Fulla svoju národnú galériu. Chodila si do nej keď si bola malá? 

Galériu v Ružomberku mám schodenú zhora zdola, spredu aj zozadu. Odmalička ma fascinovali Fullove maľby, či už obrazy visiace v galérii, ako aj jeho ilustrácie v knižkách pre deti. Najviac ma na Fullovi bavila hravosť, ľahkosť, miestami aj humor a samozrejme farebnosť, ktorou námety zobrazoval.

Moja spomienka na galériu z dávnejších čias je pocit, akoby v nej zastal čas a energia z obrazov v nej bola zakonzervovaná. Prišlo mi to tam akési zabudnuté a tiché, avšak svojím spôsobom čarovné, až magické. Myslím tým pocit, keď sa prechádzaš galériou, si v nej úplne sama, počuješ svoje kroky, a po chvíľke akoby tie bytosti a tvary z obrazov ožili a plávali v priestore. Fullova galéria nie je miesto, kde by si stála radu na vstup (i keď obsah by samozrejme za tie rady stál ?). Mesto je malé tak akurát, kto už v galérii bol, sa do nej moc nevracia, a preto nie je ťažké ocitnúť sa v nej úplne sám. Ideálne na silný, nikým nerušený  a intenzívny zážitok z obrazov.

Po dlhom čase som sa k Fullovi vrátila, už ako dizajnérka s vlastným rukopisom a víziou. V spolupráci so súčasným vedením galérie, hlavne za podpory Zuzany Gažíkovej (riaditeľky) vznikla krásna kolekcia, inšpirovaná Fullovym dielom. V projektoch, do ktorých som bola v rámci galérie zainteresovaná, vzniklo niekoľko skvelých diel a dizajnérskych výstupov. Mám pocit akoby po dlhšom čase spánku galéria znova začala žiť. Dejú sa v nej workshopy, koncerty, rezidencie, prednášky a iný zaujímavý program. Reakciami na Fullovo dielo vznikajú nové citácie a interpretácie a jeho posolstvo a odkaz sa tak dostávajú do súčasnosti, ktorú práve žijeme. Je to veľmi obohacujúce a veľmi sa z toho teším.

Kedy ti prvýkrát skrsla myšlienka spraviť kolekciu inšpirovanú práve Ľudovítom Fullom?

Prvé dva modely vznikli ako výstup rezidenčného pobytu umelcov v Galérii Ľudovíta Fullu v rámci projektu Vytvorené na Slovensku, ktorý som v tom čase spoluorganizovala. Pozvaní umelci a dizajnéri sa mali počas pobytu inšpirovať tvorbou pána Fullu. Vzniknuté výstupy sa odprezentovali na výstave priamo v galérii. Ja som z obrazov zozbierala kresby zvierat, ktoré sme spracovali v „sršňovskom“ rukopise a zakomponovali do vzorov.

Dezény a grafika kolekcie vznikli v spolupráci s dizajnérom Ondrejom Jóbom. Neskôr som sa rozhodla vytvoriť menšiu kolekciu o 10 modeloch a nápad bol, odpreznetovať ju formou performance priamo v galérii medzi obrazmi. Tak vznikli modely, ktoré v galérii ožili za spevu Kataríny Málikovej a ansámblu. S Ondrejom sme rozpracovali nové variácie, pôvodné vzory sme prekopali a zjednotili ich v jednoduchej geometrickosti.

Samozrejme nápadov som mala viac ako sa do kolekcie zmestilo. Preto padlo rozhodnutie, predviesť kolekciu FULLOVE na Fashion LIVE!. Tak vzniklo 35 nových modelov a kolekcia sa nám pekne rozrástla. Hudbu ku kolekcii vytvoril na mieru hudobník Pjoni. Stále mám pocit, že kolekcia nie je ukončená. Stále existujú krásne verzie vzorov, či nápady na strihy, ktoré sa doteraz nepremenili na reálne šaty. Látky mám naskladnené v ateliéri a čakajú, kedy na ne príde čas ?.

Na jar 2017 vznikla prvá kolekcia a na jeseň druhá. V čom sú si podobné, v čom odlišné? Vznikne aj tretia?

Kolekcie spája téma a inšpirácia. Prvá časť bola zvieracia. Rozpracovali sme Fullov zverinec do rôznych farebných a kompozičných variantov. V druhej časti som sa venovala florálnym motívom – Fullovým ružiam, figurálnym námetom ako sú zbojníci, Nevesta, či Morena a samozrejme hravej geometrii. Odevy sa niesli v duchu košeľových šiat a tuník, bohatých sukien rôznych dĺžok, strihovo zaujímavých topov, na ktorých dominoval zvonový rukáv v rôznych prevedeniach. Úspechu sa tešili mikiny a mikinové šaty s veľkou farebnou aplikáciou zvierat, doplnenou ozdobnou farebnou textilnou „srsťou“. Pohrala som sa aj s kabátikmi, bundami, či spoločenskými šatami.

Tretiu kolekciu zatiaľ neplánujem. Určite však budem naďalej variovať už existujúce modely. Kolekcia Fullove má veľký potenciál a ešte nie je zďaleka vyčerpaný. Myslím, že je to nadčasové dielo, a určite sa k modelom budem vracať ešte dlho.

Kolekcia FULLOVE a tvoja srdcovka, ktorý kúsok je ten naj?

Hmmm, to je ťažká otázka. Každý jeden kúsok mi je niečím veľmi sympatický. Osobne milujem košeľové šaty Zvery Mix Black. Dajú sa nosiť na rôzne spôsoby, a dobre kombinovať s iným odevom. Rovnako bavlnené tričká Zvery Mix nosím dookola, spravila som si z nich svoj pracovný dress code ?. To isté by som povedala o košeliach so zvieracou, či geometrickou potlačou. Sú pohodlné, vhodné do práce aj do spoločnosti, záleží ako ich skombinujete. Zo sukní nedám dopustiť na Zvery Mega Black, výrazný, dominantný, ale veľmi ženský model. Šaty Nevesta a Morena sú zas veľmi obľúbené u zákazníčok. Veselé mäkučké mikiny s aplikáciou zvierat sa tiež tešia veľkej oblube. Mikinové šaty „Svinky“ sú taktiež skvelé. Tak akurát hravé, trošku extravagantné, a veľmi pohodlné. Modely s ružami sú zas romantické a dievčenské. Myslím, že v kolekcii si nájde každý svoj obľúbený kúsok.

Košeľové šaty ZVERY MIX BLACK

Bavlnené tričko ZVERY MIX BLACK

Šaty NEVESTA a MORENA

Mikinové šaty „SVINKY“

Okrem toho, že už sa dá kolekcia kúpiť online na tvojom e-shope, chystáš k nej ešte nejaké sprievodné podujatia, výstavy?

Áno. Momentálne pracujeme na výstave, ktorá bude v ružomberskej galérii. Cyklus sa teda symbolicky uzavrie. Vystavené budú vybrané modely z jesennej kolekcie, ale určite sa tam objaví aj niečo nové. Modely budú vystavené priamo v expozícii, medzi obrazmi. Veľmi sa na to teším. Súčasťou programu bude workshop, ale aj koncert speváčky Katarzie, ktorá si už tiež niekoľko šiat z Fullove obľúbila. Vernisáž bude počas Noci múzeí a galérii, 19. mája a potrvá niekoľko týždňov. Ak budete mať cestu cez Ružomberok, určite sa u Fullu zastavte.

Comments

comments

One thought on “FULLOVE”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!