Muži v móde

Seriál Muži v móde si fičí už 4. mesiac a ja sa z toho veľmi teším. Každý mesiac vám v ňom predstavujem jedného muža pohybujúceho sa v rôznych odvetviach módneho priemyslu. Podľa malého prieskumu, ktorý som robila pred pár týždňami v stories na Instagrame sa rubrika páči aj vám a z toho sa teším ešte viac.

Začali sme módnym blogerom, pokračovali fotografom, naposledy som vám predstavila šikovného mladého Dominika, ktorý vyšíva. No a akoby som chodila okolo horúcej kaše, ale stále som tu nemala žiadneho módneho návrhára. Tak to idem práve napraviť. Dnes  si trošku viac priblížime módny príbeh šikovného Patrika Haaza.

Patrik Haaz @patrikhaaz

Patrik, začnime tým, ako si sa dostal k módnej tvorbe? 

K móde som sa dostal už počas štúdia na strednej škole. Študoval som školu zameranú na scénické výtvarníctvo. Bolo to o niečom inom ako moja terajšia tvorba, i keď pomerne často vo svojich modeloch využívam prvky, ktoré sú skôr z histórie ako z konfekčnej módy. Ale z môjho pohľadu sa ešte stále učím, pretože móda sa neustále mení.

Pri štúdii scénického výtvarníctva si k móde samozrejme pričuchol oveľa bližšie, ale čo primelo mladého Patrika na sklonku základnej školy, aby si vybral takéto štúdium, musel si k umeniu a móde mať vzťah už oveľa skôr, nemýlim sa?

Úprimne ani neviem prečo som si vybral práve kostým, i keď vždy ma ťahlo umenie, ale nevedel som akým smerom sa ubrať. Išiel som na školu skôr kvôli histórii ako odevu. Odev ma začal zaujímať viac až počas druhého/tretieho ročníka štúdia.

Ako dlho tvoríš pod vlastnou značkou? 

Začalo to práve už na spomínanej strednej škole. Svoju prvú prehliadku som mal niekoľko mesiacov od ukončenia školy. Bola skôr pre známych, priateľov a rodinu. Vtedy som, ale ešte nevedel presne, akým štýlom sa chcem uberať. I keď celá moja tvorba je taký jeden experiment, pri ktorom modely buď uzrú svetlo sveta, alebo len svetlo môjho ateliéru. Oficiálne pod značkou HAAZ pôsobím rok. Takto pred rokom vo februári som si otvoril svoj vlastný showroom na Hviezdoslavovom námesti aj pre širšiu verejnosť, ktorý funguje formou objednávok, keďže tam stále nie som.

Ukážka z prvej tvorby

Tvoríš prevažne oblečenie pre ženy, ale z časti aj pre mužov. Mňa zaujíma najmä tá druhá časť. Ako by si charakterizoval muža, ktorý nosí značku HAAZ?

Áno, v tomto máš pravdu, tvorím hlavne pre ženy a len vo veľmi malom spektre pre mužov. Obvykle vytvorím jednu pánsku kolekciu za rok, ktorá pokryje všetky ročné obdobia. V pánskej móde neexperimentujem tak veľmi ako v dámskej, skôr sa snažím ísť do basic štýlu. Takže muž, ktorý nosí značku HAAZ je na prvý pohľad vyrovnaným mužom so zmyslom pre jednoduchosť so štipkou šmrncu.

Foto: @juli.held.photography

Myslím si, že muži vo všeobecnosti veľa experimentov v móde nevyhľadávajú, čo je možno niekedy na škodu. A tu sa mi hneď núka otázka, ak by si mal poradiť slovenským mužom na tému módy (štýl obliekania), čo by si im poradil?

Toto netuším ani ja ?. Možno, aby sa nebáli alebo nehanbili nosiť módne veci a zaujímať sa o pánsku módu, či už elegantnú alebo fashion. Žijeme v 21.storočí je v poriadku, keď aj muž má svoj názor a vkus na módu. 

Toto je asi veľmi častá otázka, ale všetci akosi chceme inšpirovať a byť inšpirovaný v dnešnej dobe, tak ma zaujíma, kde berieš inšpiráciu pre svoje modely Ty? 

Z veľkej časti je celá moja tvorba iba čisto o experimetácii. Nie som typ človeka, ktorý plánuje veci do dlhšej budúcnosti. Vždy ich potom mením a len sa v tom všetkom strácam. Stále skúšam tvoriť niečo nové. Inšpiráciu beriem doslova všade, či je to už v hudbe, architektúre alebo v ktoromkoľvek umení. Vždy sa zameriavam na malé detaily, ktoré mnoho ľudí dokáže prehliadnuť. Mám rád ak veľa menších detailov vytvoria celok. Tiež sa stáva, pri tvorbe modelov že jeden ma inšpiruje k vytvoreniu ďalšieho a ďalšieho. Týmto štýlom u mňa vzniklo mnoho modelov alebo dokonca celé kolekcie. Obvykle ma, ale najviac inšpiruje materiál.

Foto: @juli.held.photography

Prejdime trošku aj na ekologickú nôtu. Téma udržatelnosti v móde má mnoho kritérii, od materiálov, cez výrobu, až po ochranu životného prostredia. Ako sa k tejto téme staviaš Ty, ako dizajnér? 

Starostlivosť o životné prostredie, ekológia ako taká sa stáva našou každodennou súčasťou či chceme alebo nie. Ľudia sú obklopení mnohými projektami o ekológii, zdravom stravovaní alebo napríklad recyklácii. Všetko sú to témy, ktoré sú dôležité pre budúcnosť nie len jednotlivých krajín, ale celej planéty. Tejto téme samozrejme neunikla ani móda a celý fashion svet. Ja osobne nemám hlavné ciele a dizajn svojej tvorby postavený na ekológii, ale to neznamená, že môj prístup nie je šetrný voči nášmu prostrediu. Každá jedna látka, ktorú kúpim alebo ktorú občas dostanem nevyjde nadarmo. Aj kúsky alebo takzvané „zbytky“ sa snažím využiť a tvorím z nich aplikácie alebo rôzne malé nákupné tašky pre rodinu a blízkych. Jednoducho žiadnu látku som nikdy nevyhodil. 

No a záver ma zaujíma čo najradšej nosíš v bežný deň? Na čo si v oblečení potrpíš?

V bežný deň nosím úplné basic veci, ktoré nie vždy sú nejako výnimočne. Hlavný dôvodom je najmä to, že väčšinu svojho času trávim v ateliéri pri práci a potrebujem sa cítiť najmä pohodlne. Mám však zopár extravagantnejších kúskov, ktoré si rád oblečiem, keď idem do mesta alebo sa fashion akciu. 

Modely z Fashion LIVE! 2018   Foto: @ille_gal

Ďakujem za rozhovor!

Comments

comments

One thought on “Muži v móde – Patrik Haaz”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!