Niečo je vo vzduchu

Už dlhšie som rozmýšlala nad týmto článkom, vzhľadom na rôzne podnety z môjho okolia. Téma plastov je momentálne IN. Ale naozaj IN? Tak ako sú IN zvieracie vzory, alebo jej to slovíčko IN robí viac škody ako osochu?

Udržateľnosť našej planéty, boj proti plastom, či podpora slow fashion nie je trend, je to životný štýl, ktorý nevyprchá ďalšou módnou sezónou. Je to spôsob života, ktorý môže odovzdať naším generáciam viac, ako si myslíme. 

To, čo cítim ako hrozbu vo vzduchu, je naše ľudské zjednodušovanie, neprikladanie dôležitosti, nedôvera v silu jednotlivca na jednej strane a na druhej fanatizmus, zosmiešňovanie či kritika. 

Roky sme tu žili s plastami, takže je jasné, že vypustiť ich z nášho sveta zo dňa na deň je ťažké. Ja som mala najväčšie precitnutie po vzhliadnutí dokumentu A Plastic Ocean asi pred necelým rokom. Otočilo sa mi vnímanie o 180stupňov a zrazu som začala zazerať na ľudí s take-away pohárikmi. Dostala som sa do fázy, kde som nechápala, prečo sú ľudia k tomu ľahostajní a len počítala v duchu koľko tých take-away pohárikov, teda najmä ich vrchnákov denne skončí v koši. Tento spôsob, ale nie je úplne na mieste. Po nejakom čase som sa vrátila k prvej vete tohto odstavca a povedala si, že najdôležitejšie je začať od seba a postupne sa zlepšovať. Potom Tvoje okolie si začne všímať, čo, ako a prečo robíš, a tak sa to bude šíriť ďalej. No a samozrejme je dôležité vysvetľovať. Inak to skĺzne len do prázdnej kritiky, či zjednodušovania, “Bože zase ma budú kritizovať, že mám slamky v drinku.“ alebo: „Jedna take-away káva ma predsa nezabije.“ Čo je kontraproduktívne a bez výsledku.

Mám šťastie, že momentálne žijem v prostredí, kde je tento životný štýl oveľa ľahšie implementovať. Koná sa tu veľa eventov na podporu života bez plastov, ako napríklad plasticsfreejuly. Supermarkety v celej Austrálii zakázali jednorázové tašky, takže ľudia si nosia svoje. Na public eventoch v oblasti Northern Beaches, kde bývam, sa nemôžu používať plastové jednorázové príbory, tácky, či slamky.

Ale aj počas nedávneho pobytu doma na Slovensku som mala pocit, že sa v tomto smere toho veľa deje. Bola som napríklad na skvelom evente v KC Dunaj v rámci Smart Talks s názvom Ako žiť bez odpadu. Tam som si uvedomila zatiaľ najdôležitejšiu vec. Nestačí správne recyklovať, ale treba hlavne odpad netvoriť. Aj festival Pohoda je skvelým príkladom toho, že na Slovensku sa začínajú veci hýbať dobrým smerom, ba omnoho lepším ako na iných festivaloch po svete.

Zmena životného štýlu sa nestane zo dňa na deň. Je to proces postupný so svojími vzostupmi aj pádmi. Dôležité je ale vytrvať a inšpirovať svoje okolie.

 

 

Outfit

Samozrejme pri celej tejto téme sa treba zamyslieť aj nad odevným priemyslom, ale o tom sa chystám viac napísať v samostatnom blogu. V tomto outfite vám chcem aspoň ukázať, ako sa dá vyskladať outfit čisto udržateľnými prístupmi.

Základ tvorí výrazná vzorovaná sukňa, ktorú mám z posledného swapu (eventu, kde prebieha výmena oblečenia). Hneď ma zaujal jej vzor. Keďže kvetovaných vzorov v šatníku nemám veľa, vedela som, že ho osvieži. A tak začalo doma búrlivé kombinovanie.

Vytiahla som svoje postaršie tyrkysové pančuchy. Mám veľmi rada tyrkysovú farbu a občas mám jednoducho svoje tyrkysové obdobie, keď si kúpim aj takéto výrazne pančuchy a čo sa stane po tom? Zakáže mi ich manžel nosiť ?. Samozrejme vrámci srandy, ale je pravda, že táto sranda ma akosi podvedome dohnala k tomu ich vytesniť. No ale teraz som si na ne hneď spomenula a zapasovali dokonale. Dokonca fotky robil manžel, takže vyzerá, že ich aj on prekusol ??.

Ďalšími výraznými doplnkami sú klobúk a lodičky s retro opätkom. Obe sú z jedného sydneyského vintage secondhandu, kde o originálne kúsky ozaj nie je núdza. Aj fialová sukňa z posledného blogu Spomalená je úlovkom z neho.

Už to celé trebalo len doladiť neutrálnymi kúskami, bielou halenkou, z kategórie, čo dá mamina skriňa a riflovou bundičkou, ktorú som si kúpila z druhej ruky na jednom markete. Všeho všudy okrem pančúch som vyskladala celý outfit zo secondhandovo-swapových kúskov. A myslím, že sa celkom dá, čo poviete? Aký máte postoj k secondhandom vy?

 

 

 

 

 

bunda: LUNA, secondhand

sukňa: RICH VILLAGE, swap

halenka: mama skriňa

topánky: SWOP – secondhand

klobúk: SWOP – secondhand

PS: Ak ste si všimli, že si stále oblapávam klobúk, tak rozumej, že to nie je kvôli akejkoľvek štylizácii fotky, ale táak fúkalo, že sa inak proste nedalo??‍♀️?.

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!