Sezónne premeny šatníka

Zima sa strieda s jarou, alebo leto s jeseňou ako kde, že áno ?,  a to je ten pravý čas, kedy si upratujeme vo svojich šatníkoch. A zrazu je tu zas. Ten pocit, že si musíme kúpiť všetky trendy sveta, lebo inak nebudeme môcť ani vyliezť na ulicu. Skúsme sa na to teda spoločne pozrieť trošku inak. Nedávno som konečne prečítala knižku od Marie Kondo, Japonky, ktorá ponúka pohľad na naše veci, cez radosť, ktorú v nás vyvolávajú. Netýka sa to len oblečenia, ale naozaj všetkého v našich príbytkoch. Je to veľmi milé a pritom jednoduché zamyslenie sa nad vecami, ktorým častokrát prisudzujeme viac kreditu, ako nám naozaj prinášajú. Takže ako teda ísť na sezónnu premenu šatníka? Z časti ovplynená aj samotnou knižkou, ktorá ale ponúka oveľa komplexnejší pohľad, ale zväčša podľa vlastného zaužívaného rituálu, som zhrnula 6 najdôležitejších krokov ako postupovať pri sezónnej výmene šatníka. Tak sa poďme na to spoločne pozrieť. 

Vyhraď si čas 

Výmena šatníka sa neudeje z minúty na minútu. Veru ani tá sezónna. Ideálne ak si na to vyhradíte aj pol dňa. Teda samozrejme ak to chcete urobiť poriadne a nezaoberať sa svojim šatníkom každý druhý týždeň, keď ráno stojíte pred skriňou. Vynaložený čas bude určite hodnotne investovaný a užijete si pri ňom určite aj kopec zábavy.

Sťahovanie národov

Ideálne je vyhádzať si celú skriňu na posteľ. Má to dva pragmatické dôvody, zistíte koľko toho naozaj máte a možno vás to až zarazí a pomyslenie na nové haldy oblečenia, ktoré ste si chceli kúpiť, pôjdu bokom. Zároveň aj zistíte, čo všetko doma máte. Niekedy hlavne medzi sezónami môžeme pozabudnúť na kúsky, ktoré ste dlhšie nenosili. No a okrem iného je to aj dôležitý medzikrok k tretiemu kroku.

Nakúp vo vlastnej skrini

A teraz začína moja najobľúbenejšia časť. Rande so svojou skriňou. Nie je to prvé rande, takže sa nemusíte okúňať, práve naopak, poriadne sa odviažte. Pustite si napríklad vašu obľubenú hudbu a kľudne si pred zrkadlom aj zatancujte. Ak máte rady vonné sviečky, éterické oleje, spríjemnite si túto chvíľu aj nimi. Veľkolepá módna prehliadka sa môže začať. Zo všetkých vecí, ktoré máte na posteli, začnite kombinovať a siahajte po veciach, ktoré ste ešte nemali spolu na sebe. Nie je zaručené, že každá kombinácia vyjde, ale to ani nie je cieľ. Cieľom je si celý rituál užiť a spoznať sa bližšie s vecami, ktoré máte a nájsť v nich zopár nových kombinácii.

Nájdi ho

Vyskakuje vám pravidelne pri kombináciach, ktoré si skúšate, že vám tam nejaký kúsok oblečenia chýba?  Ak sa vám to stane, tak viete, že to je práve ten, ktorý si treba dokúpiť. Nie najnovší trend, ktorý možno ani nepasuje do vášho šatníka. Obliekli by ste si ho nakoniec veľmi sporadicky, ak vôbec. Kúsok ktorý hľadáme je ten, ktorý vám vyslovene chýba a hneď viete, ako by ste ho zapasovali do viacerých kombinácií. 

Selektuj

Veci, po ktorých ste vo svojich kombináciach vôbec nesiahli treba posunúť ďalej. Pravdepodobne sú to kúsky, ktoré držíme vo svojich šatníkoch pre prípad, že sa raz budú hodiť, keď schudneme, priberieme, zostarneme, zmeníme zamestnanie, alebo podobne. Pokiaľ to nie sú kúsky, ktoré vo vás naozaj rezonujú, tak sa s nimi v pokoji rozlúčte, určite urobia radosť niekomu inému.

Správne upratanie

Tento posledný bod nepodceňte. Mohol by sa zdať na prvý pohľad nudný a nie až tak dôležitý, ale opak je pravdou. Systematicky zoradený šatník, kde budete mať všetky veci pekne na očiach je na nezaplatenie. Ak aj poskúšate nové kombinácie nebudete ich nosiť ak ich ľahko nenájte. Určite každý z nás ma nejaké zaužívané spôsoby. Ak vám, ale nie stopercentne fungujú treba hľadať nové. Ja osobne som sa naučila veľa užitočných trikov v tomto smere z knížky Marie Kondo. V knížke je k tomu samozrejme obrázkový materiál, ale ak ste skôr televízny tip, na Netflixe nedávno spustili pár sérii o upratovaní s Marie Kondo, tak sa môžete nechať inšpirovať aj tam.

       

Outfit

Kombinovať, kombinovať a zase raz kombinovať. Ako som sa už nechala počuť, život je príliš krátky na to, aby sme nosili jednu vec len jedným spôsobom. Práve preto som si tieto biele šaty tak obľúbila. Je to secondhandový kúsok, ktorého jedinou vadou, bolo trochu make-upu pri výstrihu, ktorý som bez problémou vyprala. Majú už samy o sebe zaujímavý strih, veľmi minimalistický a tým, že to nie sú klasické letné šaty budú sa dať aj výborne zazimovať, skinny rifle, oversized kabát, šál a ide sa.

Tu som k nim zvolila len zlaté doplnky. Náušnice každá iná, ktoré boli trendom minulú sezónu. Tento trend sa mi veľmi zapáčil a určite ich vynosím, aj keď už nebude hrať prím. To je presne to zlaté pravidlo, kopírujte trendy, iba ak sa vám hodia do vášho štýlu. K nim som ešte pridala jednoduché zlaté retiazky do výstrihu a zlaté lodičky, tiež secondhandový kúsok z toho istého obchodu.

Druhou kombináciou sú šaty v ležérnom duchu, opásané kabelkou, na nohách tenisky a ako detail hravé ponožky a masívny náramok. Ponožky sú presne na takom istom princípe ako náušnice, každá je iná. Sú z internetového obchodu, ktorý som vám dávala aj ako tip na darček na Vianoce. Našli ste si v ňom niečo? U nás skončili rovno tri páry. Jedny tieto moje a dvoje dostal manžel. 

Šaty som skúšala už aj v ďalšom variante, ktorý vám aspoň ukážem v storkách na Instragrame, keďže ho nemám inak zdokumentovaný. Táto verzia bola na pracovný pohovor, keďže oblasť, v ktorej pracujem si nevyžaduje zrovna uhladený office look, tak splnili presne ten účel pohovorového outfitu, ktorý mali.

Ak sa ešte stále bojíte kombinovania, skúste kroky, ktoré som vám opísala vyššie a nechajte sa uniesť tajomstvami vašej skrine. Budem rada ak dáte potom vedieť, či to fungovalo. Takto na prelome sezón je to ideálna príležitosť vyskúšať si to. Takže ako? Už máte plán na víkend???

šaty: SWOP – secondhand

naušnice: ALKA RHK

topánky: SWOP – secondhand

Comments

comments

2 thoughts on “SEZÓNNA”

  1. Šaty jsou parádní. Ideální na cestování a moc slušivé. K úklidu šatníka… Jak já jsem nyní šťastná, že jsem nedala na rady a věcí se nezbavila. Mívám nadčasové kousky a těch 10 kg dole vyžaduje jiné oblečení, takže značkové kostýmy apod. ve velikostech 0, 2 a 4 se teď zase hodí. Stejně neodolám a na jaro si něco nového koupím, aby mne na Velikonoce nepokakal beránek.

  2. Jeej ďakujem za komentár aj za lichotku k šatám?. Čo sa týka šatníka ja mám tiež určite veci, ktoré mám stále v šatníku, i keď ich nosím menej a určite som tým nemyslela sa bezhlavo pozbavovať kvalitných a krásnych kuskov, tie sa oplatí ušanovať napríklad aj z potomstva na potomstvo. Treba dať hlavne na svoj vnútorný pocit, čo si Ty evidentne urobila a teraz sa zo starších kúskov môžeš tešiť ?. Ak sa zbaviť vecí, tak skôr menej nákladnych, ktoré len zaberajú miesto a potom máme natrepané skrine a nevieme si v nich nájsť to, čo v nás naozaj rezonuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!