Muži v móde

Minulý mesiac som spustila novú rubriku na blogu s názvom Muži v móde. Čo ma k tomu priviedlo a koho som vyspovedala ako prvého, si môžete prečítať v úvodnej časti Muži v móde – Bloggers_husband.

Dnes vás pozývam na nový rozhovor, v ktorom sa dozviete niečo viac o profesii módneho fotografa. Osoba poväčšine skrytá za objektívom, výsledok jej práce ale v sebe skĺbi celé úsilie modelky, stylistu, vizážistky, či blogerky. Pri profesii módneho fotografa nie je až také zriedkavé, že sa jej venujú často muži. Hm, prečo asi ??, ale nepredbiehajme, poďme sa radšej porozprávať s jedným z nich.

Tom Loft

Začneme obligátnou otázkou. Ako si sa dostal k fotografovaniu?

K fotografovaniu ma priviedol môj najlepší kamarát Martin @foxhole_slovakia. Fotí oveľa dlhšie ako ja a v čase, keď som ešte netušil, čo je ISO, alebo ako vôbec držať foťák, chodieval som mu pomáhať s odrazkou, teda svetlom. Potom ako správny učiteľ, namiesto siahodlhých vysvetľovačiek ma poslal rovno fotiť. Všetko som sa učil formou pokus omyl a na internete.

Prečo práve móda? Čo Ťa na módnej fotografii najviac fascinuje v porovnaní s inými druhmi fotografie?

Neviem či je to úplne tak, že by ma fascinovala najviac. Je logické, že všetci vo mne vidia módneho fotografa, lebo tak sa prezentujem na Instagrame. Portrétna fotografia a produktová ma napríklad tiež veľmi baví. Reportážna, reklamná či dokumentárna ma napríklad neláka vôbec. A keď sa vrátime k tej módnej a zamyslím sa, tak máš pravdu ? a fascinuje ma najviac.

No tak vidiš, ako pekne som Ti pomohla utriasť myšlienky a uistiť sa, že si na dobrej ceste?. V čom teda spočíva tá Tvoja vášeň.

Zoberme si napríklad editoriál, kde sa snažíme fotkami povedať nejaký príbeh. Väčšinou sú použité aj fotky rôznych detailov či portréty, aby vytvorili kompletný set. Módnu fotku beriem ako taký mix viacerých štýlov, kde sa treba hrať s detailami a svetlom a ja som veľký detailista. Tam v prípade potreby môžem kontrolovať prostredie, v ktorom fotografujem, alebo mám aspoň možnosť voľby, teda fotiť v prirodzenom svetle, alebo si podmienky upraviť. Veľmi ma napríklad baví sledovať aj momentky z fashionweekov a streetstyle fotky. Módna fotka podľa mňa nemá hranice ani pravidlá. Keď som začínal, mal som v hlave určité limity a hranice, perfektný horizont, kompozícia na tretiny, vyvážené farby, dokonalá ostrosť. To mi bohužiaľ dosť zostalo a často ma to pri tvorbe limituje. Preto som si dal za cieľ momentálne trošku upustiť od pravidiel, zachovať kvalitu, ale začať viac experimentovať a hranice rozšíriť a časom vymazať úplne.

@jankatopanka

@zrzkastyle

Najčastejšie na Tvojich fotkách na Instagrame môžeme vidieť módne blogerky. Ktorá z nich bola úplne prvá, s ktorou si spolupracoval?

Moje úplne prvé fotenie, kde som bol iba ja a blogerka bolo koncom mája 2016 s Miškou @wearealldiamonds. Párkrát sme boli fotiť a potom som sa cez kamarátku dozvedel, že Ivanka @stanclova.ivana hľadá fotografa a tam sme sa už rozbehli s pravidelným fotením. Bolo to medzi Vianocami a Silvestrom 2016.

Tomášové foto začiatky s blogerkou Miškou @wearealldiamonds

Prvé pravidelné fotenia s blogerkou Ivankou @stanclova.ivana

Ako vnímaš svet módy? 

Priznávam, módu sledujem len tretí rok, prehliadky, fotky, štýl obliekania a podobne. V začiatkoch mojej obsesie fotkou a módou som sa zaujímal dosť aj o históriu a je úžasné ako sa vyvíja, prežíva, formuje. Fascinuje ma, ako dokážu svetoznáme značky priniesť stále nové trendy, ale zároveň dokážu pripomínať a zachovávať aj vplyv histórie.

A aké sú teda tie súčasné trendy na základe Tvojich insiderských postrehov?

Momentálne vnímam rôzny mix streetstylu, miešanie zvieracích vzorov, tvarov, farieb, dokonca kultúr, čo v niektorých prípadoch nebolo najšťastnejšie, každopádne je to teraz také príjemne divé. Na druhej strane v tom formálnejšom svete, či svadobnom, plesovom naopak, jemnosť, ženskosť, jednoduchosť. Tiež si všímam veľký prínos malých a lokálnych dizajnérov do sveta módy.

Keby si sa mal zamyslieť nad svojim štýlom, čo najradšej nosíš?

Pamätám si časy, keď som módu vôbec neriešil, jednoducho som si obliekol, čo sa mi páčilo. Nie že by som si teraz obliekal, čo sa mi nepáči, práve naopak, už to má hlavu a pätu(myslím?). Som schopný trikrát si prezliecť košeľu či tričko, alebo si skúsiť trojo topánok a obuť si štvrté vyhrabané zo skrine. Najradšej si obliekam basic kúsky v tmavých farbách, najlepšie čiernej. V lete preferujem skôr bledé odtiene a bielu. Mám radšej potlače ako vzory, ale nevyhýbam sa im, niekedy je to príjemná zmena.

Neskôr to Tomáš roztočil aj v spolupráci s inými blogermi, či blogerkami @janah_blog

@jankatopanka & @vegetarianboy

@styleofbecca

Na záver nahliadnime trochu do budúcnosti, aký je Tvoj módny fotografický sen?

Mám pocit, že každé ráno, keď vstanem je iný ?. Ide to tak postupne. Keď som začal fotiť, nedokázal som si predstaviť, že budem vedieť fotky editovať alebo profesionálne retušovať. Potom som sníval, že moje fotky budú v časopise. Túžil som fotiť profi modelku a tieto malé ciele sa pomaly plnia. Teraz by som privítal titulku v nejakom časopise. V budúcnosti moje fotografie editoriálového štýlu v nejakom svetoznámom magazíne, a potom aj titulku. Dostať sa na nejaký vychytený fashionweek a fotiť aj tam. Hlavne spolupracovať so zaujímavými ľuďmi a učiť sa nové techniky, metódy, naberať inšpiráciu. Na konci/začiatku všetkého chcem mať obrovský ateliér, kde bude produkcia čohokoľvek zábavou a hračkou. Baviť sa fotografiou. To je snáď sen každého, aby ho bavilo to, čo robí.

Úplne súhlasím, to by hneď po svete behalo viac šťastnejších a vysmiatejších ľudí. Tak nech sa k tomu tento rok všetci priblížime čo najviac. 

Fotenie s profi modelkou @veronika.reeses

Editoriál pre #subojstylistov @answer_sk styling: @romilikes

Ďakujem za rozhovor!

PS: S Tomášom sme si počas môjho pobytu na Slovensku stihli strihnúť aj naše spoločné fotenie, z ktorého viac fotiek nájdeš na blogu Snová

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!