Udržateľné Vianoce

Vážení a milí, blížia sa Vianoce! Teda ak ste si to náhodou ešte nevšimli, čo je ale popri všetkých reklamách, výzdobach, či vianočných pesničkách, ktoré nás obklopujú od polky októbra asi nemožné. Vianoce by mali byť sviatky pokoja, radosti a chvíľ s blízkymi. Namiesto toho my ľudia z nich robíme priam crazy sviatky naháňania sa s vyplazeným jazykom za darčekmi. Darčekmi, ktoré možno niekto ani nepotrebuje, a ostanú tak zabudnuté a zapadnuté prachom po Vianociach.  Samozrejme, že je milé potešiť svojich najbližších, ale tento rok som si povedala, že na to idem s predstihom a  inak. Budem sa snažiť o #udrzatelneVianoce bez stresov. Takže nechcem vám naháňať strach, ale ja už darčeky kúpené mám ??.

Už minulý rok som vám dávala pár tipov na darčeky, ktoré si môžete nájsť v blogu Darčeková. Myslím, že sú stále aktuálne a môžete nimi potešiť svojich blízkych.

Tento rok som rozdelila darčeky na 5 okruhov. Poďme sa na ne teda pozrieť zbližšia.

1. Ekologické Vianoce

Posledný rok sa snažím obmedziť množstvo odpadu, ktorý ako domácnosť produkujeme. Je to životný štýl, ku ktorému sa časom bude pridávať viac a viac ľudí, pevne tomu verím. Preto dávam do pozornosti stránku prijemneveci.sk, nájdete tu všetko pre svoju domácnosť. Ak neviete v akom ekoštádiu je budúci obdarovaný, môžete ho potešiť darčekovou poukážkou v rôznych cenových hodnotách, a tak si môže on sám vybrať, čo potrebuje. Ak preferujete nákupy priamo v obchode a žijete v Bratislave skočte do Dobrožrúta, určite tam nájdete ten správny eko darček.

Ak napríklad viete, že vaši známi ešte nemajú vrecúška na nákup ovocia, zeleniny, či orechov, potešte ich krásnymi vreckami od @dutka_lab, ktoré sú ušité zo starých záclon. Prípadne ak žijete v Trenčíne zbehnite si zopár vlastných ušiť na workshop, ktorý sa bude konať 10. decembra v Bezobalise.

Skvelým tipom na darček napríklad pre mamu beewrapy. Ja som naposledy doniesla jedny mojej mamine z Austrálie, ale nájdete ich samozrejme aj na Slovensku. Krásne vzory a rôzne veľkosti má napríklad @majaplaneta.

2. Chutné Vianoce

Keď už sme tu mali rôzne obaly, poďme rovno do sekcie jedla. Jedlo pod Vianočný stromček? Prečo nie!?? Napríklad mňa ako milovníka kávy by pod stromčekom potešilo určite aj balenie čerstvej poctivej kávičky takej, akú majú v @black.svk. V tomto budú so mnou všetci kávičkári určite súhlasiť, dobrá káva ako darček nie je nikdy zlá. Ale keď obdarovaný nie je vášnivý kávopič, možno mu nájdete iný chutný, zdravý nápoj napríklad od Nuttery.

Ak by ste ale chceli niečo exotickejšie, siahnite po Chutiach Indonézie. Chute Indonézie je unikátny Direct Trade projekt, ktorý ponúka poctivé prírodné produkty slovensko-indonézskej spolupráce z farmy na Jáve, priamo k vám domov. Ich korenia vám svojou vôňou určite spríjemnia Vianoce.

3. Čačané Vianoce

Zo sekcie čačané nájdete určite vhodný darček na Winter Urban Market, ktorý sa koná oddnes 7.12. do nedele 9.12. v priestoroch gymnázia Gamča. Zoznam predajcov je ozaj nadupaný a taký dlhý, že s ním ani nejde začínať. Nájdete tu pekné kúsky od lokálnych výrobcov, a čo je na tom najlepšie môžete s nimi hodiť reč, a tak sa o danej značke dozvedieť viac. Samozrejme ak sa cez víkend nedostanete do Bratislavy, veľa z predajcov nájdete aj na Sashe.sk, a môžete tak hľadať ten správny darček z pohodlia domova. 

4. Krajšie, mladšie a dekoratívne Vianoce

Ak by ste chceli siahnuť po kozmetickom darčeku, určite by ste našli oveľa viac tipov  na blogoch beauty blogeriek. Ja som v tomto smere trochu lenivá? a hlavne ma aj výrazne ovplyvnili ekzémové trampoty tohto roku. Používanie kozmetiky som po nich obmedzila na minimum a ak, tak hľadám prírodné alternatívy. Okrem toho, že je to výrazne lepšie pre mňa, je to výrazne lepšie aj pre planétu. Takže u mňa nájdete napríklad tuhý šampón Láskykvet od Musk, ktorý kúpite v papierovom obale. Ja osobne som s ním nadmieru spokojná. Samozrejme existujú aj iné alternatívy, napríklad od značky Smooth, ktorú ale zatiaľ osobne vyskúšanú nemám. Od tejto značky ale odporúčam omrknúť radu rozvoniavačov, ktorá ma zaujala svojím rozkošným dizajnom.

Kedže ale pleť po 30tke si žiada svoje, idem vyskúšať nejaké zázraky od značky Dulcia. Je to čisto prírodná kozmetika a ak by ste nevedeli, čo presne pre dotyčného vybrať kľudne ich kontaktujte s prosbou o radu, ja osobne som mala výbornú skúsenosť. Po tohtoročnom náročnom roku s ekzémom sa moja pleť už akosi nekamaráti ani s bežnou dekoratívkou, ktorú som doteraz používala. Preto som aj líčenie obmedzila na minimum. I keď glamorózny červený rúž na oživenie určite nie je na zahodenie. Ak by ste takýto prírodný chceli niekomu podarovať omrknite ponuku Anne Marie Borlind.

5. a na záver ponožky

Tento tip aj s poslednou spomínanou kozmetickou značkou som našla na profile šikovnej kočky Natálie Pažickej, ktorá sa venuje ekologickým témam a prináša vždy mnoho zaujímavých tipov. E-shop 2ponozky.sk má všetky ponožky fairtrade a s eko certifikátmi. Ponožiek je v dnešnej dobe veľmi veľa, takže je si z čoho vyberať, ale ak ste ešte túto povinnú vianočnú jazdu nekupovali, určite omrknite ich e-shop. Niekedy, keď sa snažím hľadať udržateľné alternatívy, trpí pri nich dizajn alebo penaženka, v tomto pripade to tak absolútne nie je. Mňa osobne najviac zaujala sekcia Každá ináAk ste zachytili trend nosenia jednej naušnice inej ako druhej, tento trend sa preniesol aj do ponožkového sveta, alebo bol v ňom prvý??? Tak či onak, našla som tu super, funky, originálne kúsky, určite si vyberiete aj vy.

Samozrejme ak sa rozhodnete pre nejaký zážitkový poukaz, či len vlastnoručne vyrobenú poukážku na kvalitne strávený čas s danou osobou, určite potešíte nielen ju, ale aj našu planétu ?.

Verím, že ste si našli zopár inšpirácii, každopádne hlavne sa nenechajte strhnúť predvianočným stresom a naháňaním sa za akousi dokonalosťou. Tá sa dostaví aj sama, keď budete sedieť pri vianočnom stole v kruhu svojich najbližších.

Prajem krásne a hlavne #spomalenevianoce ❤️

Comments

comments

2 thoughts on “UDRŽATEĽNÉ VIANOCE”

  1. Spätné upozornenie: SEZÓNNA - EVA LAJT
  2. Spätné upozornenie: UDRŽATEĽNÉ VIANOCE 2 - EVA LAJT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!