Čo ma v Austrálii zaskočilo – časť 1.

Pred odchodom do Austrálie som chytila panický strach zo všetkého možného, čo nás tu môže zabiť. Začala som sa pýtať samej seba, prečo sa ideme odtrepať na opačný koniec sveta. Chvalabohu už nebolo úniku, lebo ak by bolo, možno by predsa len iracionálne obavy zvíťazili. Predpokladám, že je to bežná reakcia každého, kto sa vydá na skusy. Čítate dopredu všelijaké blogy, zisťujete kde, čo, ako, aby ste mali čo najviac informácii. O Opere, pavúkoch, klokanoch, koalách, najlepších vlnách na surfovanie, či miestach na šnorchlovanie sa toho bezpochyby dočítate veľa. Sú však veci, o ktorých som sa nedočítala a mnohé ma veru pozitívne aj negatívne zaskočili.

1. útočné vtáky
Pavúčí postrach menom Red Back, či nebezpečný Brown Snake. Narozdiel od huňatých mäkkučkých koál, či kengúr, nie sú tieto značne jedovaté stvorenia najväčšie lákače odchodu do Austrálie. Častokrát som dostávala otázky, či je to naozaj také nebezpečné. Síce môj manžel povozil Red Backa na kolese bicykla a kamarátov zase navštívil doma baby Brown Snake, ale poviem vám, že to je nič v porovnaní s tým aká je asi šanca, že vás na jar napadne jeden miestny operenec.

Momentálna štatistika z okolia našich známych je asi 1 ku 3. Počas väčšiny roka vidíte tohto vtáka takmer výlučne v roli čiernobieleho policajta hliadkujúceho kráčajúc po trávniku vo svojom teritóriu. Keď sa však vyliahnu mladé, tak drahá magpie, alias austrálska straka, vás nič netušiac zozadu v lepšom prípade plesne do chrbta, v horšom dzobne ostrým zobákom do hlavy či ucha. Ak ste na bicykli, šanca sa enormne zvyšuje, lebo ste pre rýchlosť viac podozrivý. No a preto bikeri nosia špeciálne anténky na prilbách, aby magpies odplašili. Holt, človek sa aj v 21. storočí musí prispôsobovať evolúcii.

2. pripravte sa na zimu
Samozrejme Austrália nás láka svojím príťažlivým počasím. Pobehovať väčšinu roka v žabkách je nielen ekonomické, ale aj pohodlné. A aj keď príde zima teploty sú na slovenské pomery viac ako príjemné. ….Vonku…. Vnútri vás čaká opak. “Príjemná ranná teplota”, keď počas cesty z postele do kúpeľne vo vašom byte bez radiátora máte pocit, že sa zrazu premeníte na ľadovú sochu. Docvakne vám, že topánky austrálskej značky UGG sú mienené do interiéru a celá Európa ich nepochopene nosí vonku. Vytvoríte si veľmi blízky vzťah s vaším novým elektrickým ohrievačom a prídete na čaro plastových okien.

3. zdravenie šoféra
Len si to predstavte, vystupujete z preplnenej mhd a pri dverách zakričíte na celý autobus: “Ďakujem pán vodič”. Absurdná predstava?? Australská realita! Možno aj my by sme doma mali začať zdravit a ďakovať našim vodičom. Možno by nám prestali odchádzať pred nosom, či pofrflievať si. Určite by boli spočiatku zaskočení, ale nevidím dôvod to neskúsiť. Veď predsa pekný deň nám vie spravit’ práve príjemný pozdrav s úsmevom či poďakovanie.

Outfit – australský štýl

V sydneyských uliciach veľa farieb neuvidíte. To je ďalší fenomén, ktorý ma celkom zaskočil. Bezfarebný australský štýl. Keď sme boli na jar doma a vošla som do nejakého obchodu, všetky tie farby mi udreli do očí. Samozrejme, s farbami treba triezvo narábať, nie tak, ako to vidíme na väčšine zateplených bytov po celom Slovensku.

Ak sa pohybujete v centre Sydney, väčšina ľudí je oblečená v officovských outfitoch, ktorým jednoznačne dominuje čierna, hlavne u žien. V iných častiach sú ľudia oblečení ležérnejšie, tak ako to ukazuje môj dnešný outfit, ale stále ostávame v škále čiernej, odtieňoch šedej, sem tam bielej a ťaviu som si dovolila možno až príliž odvážne.

Zato klobúky, ktoré sa u nás stále veľa žien neodvažuje nosiť, australské ženy priam obľubujú. Dokonca aj takéto, ktoré sú zimného štýlu, rady kombinujú do letných outfitov.

nohavice: DOTTI

tričko: ALLY

vesta: BOHEMIAN TRADERS from RED CROSS SHOP

topánky: ZENSU

náhrdelník: WITCHERY

hodinky: O clock

Comments

comments

4 thoughts on “AUSTRÁLSKA I.”

  1. Spätné upozornenie: AUSTRÁLSKA II. - EVA LAJT
  2. Spätné upozornenie: LESNÁ - EVA LAJT
  3. Nasávam články o Austrálií a toto presne môžem potvrdiť:

    „Len si to predstavte, vystupujete z preplnenej mhd a pri dverách zakričíte na celý autobus: “Ďakujem pán vodič”. Absurdná predstava?? Australská realita! “ 😀 to je úplná klasika..

    Tie UGGy vo vnútri to je tiež top 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!