Turbanová story

Kultúrna tradícia niektorých národov a módny doplnok zároveň. Turban. Jeho cesta módnym svetom je vskutku zaujímavá. Prezradí vám to jedna turbanová story.

Turban sa začal rozširovať ako módny doplnok v západnom svete až koncom 18. storočia. I keď milovníci a znalci umenia by mohli namietať pri pohľade na svetoznámy obraz Dievča s perlovou náušnicou od Vermeer van Delft už zo 17.storočia. Británia bola značne ovplyvnená koncom 18.storočia indickými vplyvmi, či už to bolo v architektúre, nábytku, alebo aj samotnej móde. Práve preto si tu turban začal kopať svoju módnu cestu.

Štýl turbanov sa postupne menil, z jednoduchších sa stávali zložitejšie, neskôr sa do nich pridávali rôzne ozdoby, ako napríklad perá, perly, či brošne. Materiálom kraľoval zväčša zamat, takže turbany pôsobili ozaj elegantne a honosne. Na konci 30-tych rokov 20.storočia sa tešili väčšej obľube ako klasické klobúky a tesne pred 2. svetovou vojnou, ozdobené závojom, boli hitom svadobnej sezóny.

Príchodom vojny sa turbany rozšírili masovo. Predstavovali učinnú pokrývku hlavy pre pracujúce ženy. Z tradičnej módy sa prešlo na úžitkovú módu a vďaka svojej efektívnosti bolo nosenie turbanu silne propagované ako chic style počas ťažkých vojnových rokov.

Pravým chic style, sa ale turbany stali až v povojnových rokoch, keď ich začali nosiť na svojich hlavách hollywoodske hviezdy. Jednou z ikonických priekopníčok v tomto bola Lana Turner v kultovom filme Poštár zvoní vždy dvakrát. Turbany sa pomaly opäť vracali k svojej predvojnovej ozdobnej úlohe a predstavovali tak skôr súčasť večerných outfitov. V novej ére svoj návrat k popularite mali opätovne vyhraný, keď sa objavili na hlave ikonickej Carrie Bradshaw v Sex in the City2.

Toľko krátka „turbanová story“ a poďme sa spoločne pozrieť ako som ho zakomponovala do dnešného outfitu ja.

Outfit

Už som spomínala, že pokrývky hlavy milujem. Klobúky, čelenky, šatky.  Tentokrát som si zobrala na mušku “turban style”.

Viazaní turbanov je naozaj veľké množstvo a každý si môže nájsť ten, ktorý sadne jemu. Turbany sa najlepšie viažu so špeciálnych turban šatiek, ale nie je problém si uviazať jeden aj z normálnej šatky. Ja som sa bála, že táto bude príliž veľká a dlhá a nakoniec sedel výborne.

Za túto skvelú divočinovú šatku vďačím svojej kamoške, ktorá zhodnotila, že mne sa bude hodiť viac ako jej a posunula mi ju. Snáď to je aj pravda, každopádne mne sa rýchlo implementovala do šatníka a teším sa, že sa dá využiť aj na takýto turbanový účel.

Utlmujúcim prvkom v dnešnom outfite je ramienkový top, ktorý ste mohli už vidieť v jednom z mojích prvých outfitov kapitulská. Veľmi dobre sa kombinuje, nosila by som ho skoro stále. Aj doplnky, kabelka a topánky, ostávajú v jemnom nenápadnom odtieni.

Naopak prepojenie divočiny s turbanom predstavujú nohavice. Mám ich už ani neviem koľko sezón a ich vzor ma stále neomrzel. Nie sú síce kúskom, ktorý by som nosila často, ale o to viac vždy keď ich vytiahnem vedia prekvapiť. Majú síce jeden z tých strihov, ktoré na nás naše polovičky moc nemajú radi, ale pravdu povediac ja už som niekedy aj zmätená z toho, čo tí chlapi na nás majú, alebo nemajú radi. Viem, že som ich prítomnosť trochu zachránila vysokými topánkami, ale povedzme si pravdu, ktorá z nás si dáva vysoké podpätky každý deň!?. Môj najnovší objav, a neviem, či som bola doteraz len Alenka v ríši divov, je mužská neobľuba high waist jeans.

Aké máte vy skúsenosti s pohľadmi mužov na naše obľúbené kúsky?

nohavice: VERO MODA

top: GLASSONS

topánky: FOREVER NEW

kabelka: handmade piece z Južnej Kórey

náušnice: H&M

 

Comments

comments

One thought on “TURBANOVÁ”

  1. Spätné upozornenie: SNOVÁ - EVA LAJT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!