Magická dominanta mnohých šatníkov

Čierna farba. Obliekame sa do nej azda všetci. Je síce pravda, že my ženy viac ako naše polovičky. No nebolo to tak od nepamäti. Práve čierna farba bola kedysi dominantou mužov. Či už to boli vysoko postavení hodnostári, neskôr kňazi alebo muži uživajúci si po večeroch debaty pri dobrej cigare.

V dnešnej dobe sa z mužských šatníkov výrazne vytráca. Ak stretnete muža oblečeného od hlavy po päty v čiernej, prípadne v kombinácii so sivou, tak viete že je architekt, alebo inak umelecky podkutý. V ženských šatníkoch je to práve naopak. Máta ma táto myšlienka v hlave uz dlhšie. Prečo sa my ženy tak rady zahaľujeme do čiernej? Je to azda preto, že ako sa hovorí, sa hodí ku všetkemu? A tým pádom je to pre nás taká istota? Čo potom ale taká biela, či sivá, tie to majú predsa tak isto. Určite to má na svedomí aj história. Narozdiel od mužov čierna bola v ženských šatníkoch využívaná len pri priležitostiach pohrebu a následného smútku. Túto charakteristiku jej dali už starí Rimania. Rebelská Coco Chanel v dvadsiatych rokoch minulého storočia prelomila tabu so svojimi legendárnymi malými čiernymi. Dodnes sú považované za kultový outfit a alfu a omegu módy. Ich predĺženú verziu preslávila aj Audrey Hepburn v Raňajkách u Tiffanyho s neodmysliteľným perlovým náhrdelníkom. Áno, čierna je rozhodne kráľovnou elegancie. Častokrát po nej siahneme ako po prvej, ak sa máme obliecť na nejakú príležitosť.

Čierna si teda v 20.storočí vybudovala silné postavenie v ženských šatníkoch, ktoré si udržiava aj dnes. I napriek tomu, že milujem farby, neviem si predstaviť, ktorej z nich by sa podarilo mať také silné postavenie. Každopádne každú sezónu tu máme nové farby, ktoré sú trendy a stanú sa na chvíľu ”The new black”.

Outfit – čierna farba a bodky

Chodila som na fakultu architektúry, takže ľudí v čiernej nebolo ťažké nájsť. Čierna  farba zosobňuje minimalizmus, eleganciu, jednoduchosť. Asi preto je tak obľúbená v umeleckých kruhoch ako kompenzácia pestrofarbených myšlienok a kreativity. I napriek tomu všetkému som čiernej nepodľahla. Samozrejme, že má dôstojné miesto v mojom šatníku, predsa len som vyrastala v generácii, keď nás naše mamy učili, že základ je mať čierny kabát a nie farbený a čierne lodičky sme mali asi ako prvé topánky na vysokom podpätku. Čierne boli aj moje prvé spoločenské šaty na venček a aj na stužkovú. I napriek tomu svet farieb je priliš lákavý na to, aby som ostala celá ponorená v čiernej farbe. Pre tento krát som ale zvolila outfit pracovný s nádychom architektonickej jednoduchosti a trochu hravosti namiesto farby prináša bodka na tope a ponožkách. Kabelka je vzhľadom na pracovný účel väčšia a narúša čierno bielu kombináciu svojím modrastým nádychom. Tak ako sa stal betón obľúbeným materiálom v interiéroch, dostal sa už dokonca aj do šperkárskej oblasti. Takže môj outfit dopĺňajú náušnice s  industriálnym nádychom vyrobené z ultraľahkej betónovej zmesi.

kabát: DOTTI

nohavice: DOTTI

bodkovaný top: ZARA

kabelka: ZARA

topánky: DEJCUBA

ponožky: CUE

naušnice: INDUSTRY JEWELS

 

Comments

comments

One thought on “ARCHITEKTONICKÁ”

  1. Spätné upozornenie: FIALOVÁ - EVA LAJT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!