CAMP GLENORCHY ECO RETREAT

Dnes si prečítate trochu iný blog, na aký ste odomňa zvyknutí. Ani sa nebudem pretŕčať  na každej fotke a ani žiadny outfit sa nebude riešiť. Prečo? Pretože som ostala extrémne inšpirovaná po zážitku, a preto sa chcem oň s vami podeliť.

Počas nášho výletu po Novom Zélande sme v priebehu 12 dní prestriedali 8 rôznych ubytovaní. Na jedno som sa tešila špeciálne, ale to som ešte nevedela, že na plnej čiare predčí moje očakávania. Boli sme 8. deň na cestách a presúvali sme sa z mesta Queenstown do malej dedinky Glenorchy, ktorá bola vzdialená necelú hodinu autom. Hneď ako sme dorazili sme sa išli rovno ubytovať v Camp Glenorchy Eco Retreat, kde sme mali ensuite cabin na jednu noc. Privítala nás príjemná slečna na recepcii, ktorá nás previedla celým komplexom a mne padla sánka. Začala som chápať prečo majú vo svojom názve magické slovíčke Eco, ktoré ale nie je použité len z marketingového hľadiska, ale je ním naozaj celý komplex presiaknutý. 

Čo robí toto miesto takým jedinečným?

  1. Celý komplex je nadizajnovaný podľa Living Building Challenge, ktorá tvorí najprísnejšie štandardy udržateľnosti vo svete.
  2. Camp využíva až o 50% menej energie a vody ako campy s podobnou rozlohou a vybavením.
  3. Na prevádzku komplexu sa využíva čisto slnečná energia.
  4. Špeciálne panely a izolácia z recyklovaných plastových fliaš a z vlny zabezpečujú vysokú izoláciu. 
  5. Všetky svietidlá a spotrebiče sú vybraté tak, aby využívali, čo najmenšie množstvo energie.
  6. Na izbách sú senzory pohybu, ktoré vypnú svetlo v prípade ľudskej neprítomnosti a tak isto je všade nainštalované nastaviteľné kúrenie, ktoré sa dá jednoducho ovládať cez ipad. 
  7. Drevené trámy a obklady stien pochádzajú zo zbúraných kôlní na vlnu, alebo budov z mesta Christchurch, ktoré zastiahlo zemetrasenie v rokoch 2010 a 2011.
  8. Veľa detailov využitých v interiéri je tak isto výsledkom recyklácie: svietidlá a kľučky vytvorené z nájdených kovových objektov, háčiky a detaily na dverách, úchytky na okeniciach sú vyrobené zo spadnutých bukových stromov.   
  9. V každej ubytovacej chatke je kompostovateľné wc, absolútne bez zápachu. Takýto tip wc ušetrí okolo 300,000 litrov vody za rok. 
  10. Na výzdobu a spríjemnenie celého komplexu boli prizvaní lokálni ale aj medzinárodní umelci a remeselníci. 
  11. Všetky materiály použité počas výstavby podliehajú prísnej konktrole a certifikácii, aby nespôsobovali žiadny negatívny vplyv na človeka ani prírodu nielen počas samotnej výstavby, ale aj počas dlhoročnej prevádzky.
  12. Tržby z prevádzky komplexu idú do komunitného centra dediny Glenorchy, ktoré následne hospodári s peniazmi, tak aby to prinieslo najväčší účinok samotnej komunite.

Toto je pár hlavných bodov, ktoré robia celý tento komplex výnimočným a unikátnym s ohľadom na ekológiu a udržateľnosť. Niečo, čo sa ale nedá dosiahnuť modernými technológiami, či recykláciou, je samotný spirit miesta, alebo volajme ho aj Genius Loci. Toto miesto je ním priam nasiaknuté, 100-percentne sa tu zabýval. Estetickosť, detaily, atmosféra miesta z neho vytvárajú skutočný domov, ktorý je naplnený teplom a príjemnou atmosférou. Bývali sme vo viacerých campoch, ale toto bol jediný, v ktorom sa nám naozaj aj chcelo socializovať, pripraviť si večeru a porozprávať sa s ľudmi, ktorých sme tam mali štastie stretnúť. 

Počas večerného relaxovania v lounge, som si náhodou všimla časopis TIME s titulkou The world’s 100 greatest places of 2019. Camp Glenorchy bol zaradený do tohto výberu, ako jediný z Nového Zélandu. Teraz by sa možno po tomto popise mohlo zdať, že sme za noc tu museli zaplatiť obličkou, ale opak je pravdou. Síce to bolo najdrahšie ubytovanie zo všetkých, čo sme mali počas roadtripu, ale v porovnaní s ostatnými cenami to bolo o zhruba 20-25percent, a to čo sme dostali späť bolo 100percentný nezabudnuteľný zážitok. Celé zariadenie sa aj právom volá camp, lebo je naozaj pre všetkých a ľahko si tu dovolia noc aj backpackari. Nehrá sa to na žiadny luxusný retreat. Je pristupný bežným ľuďom, ktorí z tohoto miesta odídu bezpochyby rovnako inšpirovaní a nasatí poztitívnou energiou, že veci sa dajú robiť lepšie v prospech ľudí aj prírody, rovnako, ako sme odchádzali my. 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!