Rozhovor o novej kolekcii návrhárky Anity Virág

Dnes vás pozývam na zaujímavý rozhovor s módnou návrhárkou Anitou Virág, ktorá stojí za značkou Awa clothes. Anita vo svojej novej kolekcii spracovala veľmi ťažkú a zároveň v našich končinách málo diskutovanú tému. Tému domáceho násilia páchaného na ženách. Spoločne odryjeme zákulisie novej kolekcie, ale aj to, čo jej predchádzalo. Zároveň vám ešte ukážem fotky v jednom z Anitinich outfitov z minuloročnej kolekcie, ktoré sme ešte v lete nafotili s fotografkou Dankou.

Ja osobne beriem módu ako umenie a práve cez umenie komunikujeme so svetom. Cez umenie sa dajú krásne odkrývať radosti aj strasti a komunikovať aj témy, ktoré majú hlbší zmysel. O to viac sa teším ak vznikne podobný projekt, ktorý sa cez umelecké prevedenie odevu venuje dôležitým témam. Poďme sa teda spoločne pozrieť do zákulisia tohto módneho príbehu.

Anita Virág_awaclothes

Ahoj Anita, veľmi ma zaujíma celý príbeh Tvojej novej kolekcie, takže poďme pekne od začiatku. Ako si sa dostala k myšlienke spracovať tému domáceho násilia v novej kolekcií?

Kolekciu som začala navrhovať už pred rokom, nápad mi dala kamarátka, ktorá je psychologička. Ona sa zaoberá témou domáceho násilia už dlhé roky a ona mi navrhla túto tému. Dala mi knihy, zobrala ma na prednášky a zoznámila má medzi inými aj  s Alianciou žien. Ja som vedela, že v novej kolekcii chcem určite spracovať nejakú dôležitú tému. Na začiatku som nevedela, ako ma táto téma ovplyvní, ani ma nenapadlo, aký osobný vzťah s ňou mám.

Pred samotnou kolekciou ale ešte vznikol projekt Nabudúce, povedz nám k nemu viacej.

Od začiatku bol plán vytvoriť novú kolekciu, ale chcela som do toho zapojiť a osloviť čím viac ľudí. Preto som sa rozhodla celý projekt rozšíriť a ako prvé sme spravili tričká, ktoré obsahujú grafiku s popisom Príbehu jednej ženy, ktorá prešla domácim násilím.
Cieľom tejto prvej časti bolo v úvodzovkách ľahké šírenie tejto témy. Vedela som, že ak našim cieľom je šíriť osvetu a dostať správu k čo najviac ľuďom, tak klasická kolekcia na to nebude stačiť. Tričká slúžia ako informačný kanál, ktorý je ľahko čitateľný, ľahko pochopiteľný a ľahko nositeľný. Na druhej strane v kolekcii som chcela túto filozofiu a tento celý odkaz vyjadriť viac umeleckým spôsobom. Téma prepája kolekciu s projektom, ale zároveň slúžia inak. 

Tak poďme už na spomínanú kolekciu a jej prezentovanie vrámci nedávneho FashionLive!2019

Kolekcia dostala názov 09 / 98, a zobrazuje príbeh ženy, ktorý je čitateľný na tričkách. Kolekciu som chcela prezentovať formou Performa, kde tancovala tanečnica z národného Baletu Klaudia Görözdös. Ona znázorňovala hrdinku tohto príbehu. Príbeh sa začínal v kostole, kde si vzala svojho muža a skončilo sa to až ich rozvodom. Mojím cieľom bolo v tejto kolekcii prerozprávať príbeh pomocou šiat. Kolekcia pozostáva z kúskov, ktoré sú necelé a rozpadávajú sa. Základnou farbou je biela. Znázorňuje nevinnosť, základný čistý stav duše, ktorú prerušujú farby: červená zelená, modrá. Tieto kúsky oblečenia vlastne držali spolu farebné kravaty, ktoré keď sa vytiahli, šaty sa rozpadli, a pod nimi ostalo čisté biele oblečenie.
Podarilo sa Ti naozaj tému krásne vystihnúť a veru mrzí ma, že som celú prehliadku nemohla vidieť naživo, určite by to bol veľký umelecký zážitok. Ešte ma zaujíma, či plánuješ v téme pokračovať aj v ďalšich projektoch?
Mojím hlavným cieľom s touto kolekciu, ale aj celým projektom je hovoriť o tomto probléme. Táto téma je stále považovaná za tabu a zároveň, keď sa o nej hovorí, často sa šíria mýty. Mojou kolekciou som chcela poukázať na silu žien, ktorým sa podarilo odísť z násilných vzťahov. Určite by som chcela v tomto projekte pokračovať. Osobne mám pocit, že ešte to nie je z mojej strany dokončené. Projekt v sebe ešte skrýva milión možností a chcem z nich vyťažiť čo najviac. 
fotografie z prehliadky: MARTIN TOMEČKO
Ďakujem za rozhovor!

Outfit

V nedávnom blogu Konzumná som vám ukázala jedny šaty od Anity, z jej minuloročnej kolekcie. Tento čiernobiely set, tak isto z minuloročnej kolekcie bol asi prvým kúskom, vďaka ktorému som začala Anitinu tvorbu registrovať. No asi to bude tým, že vždy som mala slabosť na čiernobiele geometrické kombinácie. Zvolila som k nemu výrazný detail v podobe sponiek, ktoré stále patria k trendom tohto roka a jednoduchú čiernu nákupnú tašku. 

Anitina tvorba je nadčasovaná, ale pritom originálna s krásnymi detailami. Našla som si svojich favoritov v minuloročnej kolekcii, tak isto ako v tej tohtoročnej.

S fotografkou Dankou sme sa zatúlali počas fotenia do blízkosti trhoviska Žilinská. Je to malé, útulné, zašité miestečko. Okolité bytovky majú tiež svoje čaro a patria medzi raritu bratislavskej architektúry.

Verím, že sa vám náš dnešný módny príbeh páčil a presvedčili ste sa o tom, že móda nie je len povrchná zábavka, ale umenie, ktorým vieme komunikovať dôležité témy v spoločnosti. Budem rada ak mi napíšete vaše postrehy, či prípadne otázky, na ktoré vám určite aj samotná autorka rada odpovie.

set nohavice + top: AWACLOTHES

taška: sekáčový kúsok z VINNIES

topánky: FOREVER NEW

fotografie outfitu: DANIELA SLÁVIK

fotografie z prehliadky: MARTIN TOMEČKO

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!