Štýl konzumu?

Móda odráža obdobie, v ktorom žijeme. Móda veľkých sukní 50tych rokov, boho hippie style 60rokov, či uletené roky 80. Každá éra mala svoj štýl. Rozmýšlali ste niekedy nad tým, čo by ste si obliekli na retro párty dnešnej doby? Aký máme štýl my dnes? Ak by som odpoveď veľmi zjednodušila, dala by sa charakterizovať jedným slovom. Rýchly.

V 90.tych rokoch nastúpila éra rýchlej módy. Odvtedy sa módny ročný cyklus zmenil z dvoch kolekcií (letnej a zimnej) na omnoho viac, pri niektorých ultra rýchlych značkách až na 52 kolekcií za rok. Takže už teraz asi vieš, prečo ak danú vec nekúpiš hneď, o týždeň, dva ju už nemusíš v danom obchode nájsť. Jednoduchý a účinný tlak na zákazníka. Naša momentálna doba, akoby stratila štýl. Alebo sme si obľubili štýl konzumu?  Ľudia v minulosti svojim oblečením vyznávali názor, či už to boli hip-hoperi v Bronxe, alebo hippies na Woodstocku. Ich odev niečo reprezentoval. Ale netreba sa pozerať ani do zahraničia, stačili by nám šatníky našich mám a starých mám.

K vyskladaniu svojho štýlu a prezentovanie ho svetu vám nepomôže kúpa 3eurového trička každý týždeň. Nepotrebujete mať na každú párty iné šaty. Potrebujete mať šaty, ktoré hovoria, to som ja, ktoré vám sedia a ktoré sú tak kvalitné, že ich možno po vás zdedí aj vaša dcéra, tak ako to bolo za éry naších babičiek. Kúsky nájdené v šatníkoch mám, či starých mám, sú kúsky s príbehom, kvalitne ušité, ktoré pretrvali roky a boli nosené v rôznych fázach ich života. Je v nich nostalgia, príbeh. V kúpe trička za 5 eur príbeh nenájdete. Teda pardón, mýlim sa, nájdete, ale vďaka cene, ktorú zaň platíte viete, že ten príbeh nebude práve najšťastnejší. Podmienky, v ktorých sa naše oblečenie vyrába, určite nie sú také, v akých by sme si želali pracovať my sami. 

Veľa je stále viac a viac

Problém nízkych platov, dlhých smien a častokrát život ohrozujúcich podmienok nie je len problémom rýchlych gigantov na trhu ako je H&M, Zara, Primark, Walmart. Tento problém by sa dal takmer celoplošne pričleniť aj značkám, ktoré sa prezentujú ako luxusné a za oblečenie u nich platíme nemalé peniaze. Skvelým pomocníkom, aby sa zákazník v tomto celom úplne nestratil, je mobilná applikácia Good On You. Nájdete v nej rating vašej obľúbenej značky z hľadiska prace v továrňach, vplyvu výroby na životné prostredie a vo vzťahu k zvieratám. 

Ak teda podmienky, o ktorých som písala vyššie sa netýkajú len značiek s rýchlou módou, v čom je teda ten zásadný rozdiel? V objeme! Množstvo tovaru, ktoré celoročne produkujú. Skúste si po prečítaní článku otvoriť skriňu a úprimne si povedať koľko percent z nej naozaj nosíte? A koľko z nej sú práve fast fashion značky? Na Zemi je už toľko odevu, že nový naozaj nepotrebujeme. Potrebujeme spomaliť. I napriek tomu, že Fast Fashion hráči sa snažia hrať na ekologickú nôtu, recykláciou starých odevov, alebo prichádzajú s novými inovatívnymi materiálmi. Objem ostáva stále rovnaký, kedže honba za majetkom je stále rovnako veľká. 

I napriek všetkým týmto faktom dnešnej doby mám pocit, že my spotrebitelia sa meníme. Mení sa naše povedomie, a tým sa mení naše správanie. Cítiť posun v tom, že ľudí čoraz viac zaujíma, kto stojí za ich odevom, chcú, aby im vydržal roky a oni sa s nim vedeli  stotižnit. Dať mu svoj príbeh. Čo myslíte máte tiež ten pocit?

Outfit

Kto vyrobil šaty na fotkách? To vám viem povedať úplne presne. Šikovná módna dizajnérka Anita @awaclothes , ktorú sledujem na IG veľmi dlho a jej tvorba sa mi nesmierne páči. 

Páčia sa mi jej jednoduché línie a geometrické vzory. Šaty, ktoré som mala na sebe boli ako z páperia, nesmierne príjemná, ale zároveň mierne priesvitná látka. Preto som ju doplnila dlhou vestou, z môjho šatníka, ktorá k nim sadla ako uliata. Anitinu tvorbu môžete nájsť aj v Place Store na Obchodnej ulici, kde nájdete tieto prekrásne šaty dokonca v novom nepriesvitnom materiáli.

Na fotenie sme sa vybrali do ulíc Bratislavy s Danielkou @feesinel , šikovnou produktovou fotografkou, ktorá sa ale rada púšťa do nových výziev. Tak sa podujala niečo nafotiť aj z fashion súdka. Potúlali sme sa uličkami pri Karpatskej ulici, kde som mala skoro 3 roky coworkingový spot pred odchodom do Austrálie. Tak som si príjemné zaspomínala a opäť navštívila túto moju obľúbenú časť Bratislavy. 

Nesmierne sa tešim, tejto milej malej spolupráci s dizajnérou i fotografkou, ktorú sa nám podarilo zrealizovať počas mojich pár rýchlych týždňov pobytu na Slovensku. A verím, že sa bude páčiť aj vám, budem sa tešiť na vašu spätnú väzbu.

šaty: AWACLOTHES

vesta: sekáčový kúsok z RED CROSS SHOPS

topánky: FOREVER NEW

fotografie: DANIELA SLÁVIK

Comments

comments

One thought on “KONZUMNÁ”

  1. Spätné upozornenie: NENÁSILNÁ - EVA LAJT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!