Ako zabudnúť na problémy sveta?
Milujem galérie či múzea. Predstavujú pre mňa miesto odpočinku, inšpirácie, taký zrazu iný svet ako je všade naokolo. Vždy keď v nejakej som, zabudnem na chvíľu na všetky problémy sveta a len tak sa kochám obrazmi či sochami. Je mi jasné, že pre niekoho sú galérie stelesnením nudy, ale myslím si, že už aj táto skupinka ľudí sa može aspoň trošku vyblbnúť na interaktívnych výstavách, ktorých je dnes neúrekom. Naposledy sme na podobnej boli počas nášho krátkeho pobytu v Singapore, v ArtScience Museum a môj muž nakoniec frflal, že sa na nej moc nedozvedel, že bola až príliš interaktívna. No čo ľudom nevyhovieš ?. Ale možností je stále viac a viac. Galérií som navštívila nespočetné množstvo a je rozhodne ťažké vybrať tie naj. Preto som vybrala 5 galérii, ktoré sa určite neoplatí vynechať pri cestách po svete.
5 galérii, ktoré mi niečim ostali v pämati
Canberra – najreprezentatívnejšia
V Austrálii sú na múzea a galérie peniaze, čo je samozrejme veľmi podstatná vec. Veľkoleposť im teda rozhodne nechýba. Austrálska história nesiaha ani zďaleka tak ďaleko ako naša európska, ale to ako sú oni na ňu hrdí, je niečo, v čom by nám rozhodne mohli ísť príkladom. Hlavné mesto Canberra musí niečim prilákať návštevníka. Jej poloha nie je veľmi zaujímavá, nachádza sa vo vnútrozemí, nepatrí medzi zrovna navštevované mesta Austrálie. Hlavným lákadlom sú určite múzéa a galérie, ktoré sú podotýkam zadarmo. Ani neviem, ktoré z nich by som vybrala ako najreprezentatívnejšie, lebo mám pocit, že toto oslovenie si zaslúži priam každé. Či už je to National Museum of Australia, National Gallery of Australia, Old Parlament House alebo Australian War Memorial. To som vymenila, iba tie, ktoré som osobne navštívila, ale ešte v talóne Canberry ostáva Questacon – The National Science and Technology Centre, do ktorého sa určite pôjdem pozrieť pri najbližšej návšteve.
Ubud (Bali) – najneočakávanejšia
Na Bali som zažila pozitívny šok. Ani už neviem ako, ale dostali sme sa posledný deň pobytu do galérie v meste Ubud Agung Rai Museum of Art a ja som bola úplne nadšená. Maľby tamojších umelcov boli facsinujúce a samotná galéria bola vystavaná z viacerých domčekov, medzi nimi sa človek prechádzal oázami pokoja, ryžovými poliami, či dokonca v samotnom areály bol malý rezort, kde ste mohli byť ubytovaný.
New York – architektonická srdcovka
NY bol sám o sebe jedným veľkým cestovateľským zážitkom. Vedela som, že okrem slávnej MOMA musím navštíviť aj Guggenheim Muzeum, ktorého autorom je môj obľúbený architekt Frank Lloyd Wright. Je to pre mňa architektonický skvost, takže kto má záľubu v modernej architektúre určite si príde na svoje. Bratislavská Nedbalka, kde sme s Tomašom fotili tieto fotky je „malý slovenský Guggenheim“, za ktorého sa veľký newyorský brat určite nemusí hanbiť. Je to rozhodne jedna z najkrajších slovenských galérií.
Sydney – najobľúbenejšia
V Sydney moje galeríjne chodníčky najčastejšie vedú do MCA – Museum of Contemporary Art. Áno priznávam, ze je to aj kvôli krásnej kaviarni s úžasným výhľadom na Operu ?. Nachádza sa v hlavnom Sydneyskom prístave Circular Quay medzi dvoma ikonickými objektami, Operou a mostom Harbour Bridge. Túto oblasť spolu s maličkým historickým centrom som vám priblížila v blogu Tehlová.
Bratislava – naša
No čo by to bolo za bývalú učiteľku umenia, ak by som obišla svoju rodnú Bratislavu, ktorej galérie a múzea mám pobehané asi najviac. Okrem už spomínanej Nedbalky, u mňa v Bratislave vyhráva Danubiana. Táto galéria európského formátu, je ozaj niečo, kde sa nikdy nehanbím zobrať akúkoľvek návštevu. Samotná galéria je krásny architektonický počin a okolie Dunaja jej dodáva úžasnú oázu pokoja. Už ste ju boli navštíviť aj vy?
Outfit
Bolo mi cťou si obliecť, tieto krásne šaty od Lenky Sršňovej z kolekcie Fullove. Majú dokonalý tvar, takže si myslím, že by naozaj lichotili každej postave. Viete si ich obliecť aj voľne bez opasku. Rukávy sa na šatách dajú vyhnúť, takže ponúkajú variabilitu, ako sa komu páči. Kolekciu Fullove som vám už predstavila v rozhovore so samotnou autorkou v článku Fullove . Ak ste ešte nečítali určite bežte kuknúť dozviete sa niečo zo zákulisia ?.
Ja som Lenkinou kolekciou úplne nadšená a myslím, že sa jej dokonale podarilo vystihnúť slovenskú maliarsku ikonu Ľudovíta Fullu. Sama neviem, ktorý model by som si vybrala skôr. Pravdepodobne okrem šiat, ktoré som mala zapožičané na fotenie a v ktorých som sa cítila ozaj vynikajúco, u mňa vyhrávajú croptopové mikiny a šaty Morena. Ktorý kúsok by ste si vybrali vy?
Na toto fotenie som si vymyslela príznačné miesto galérku Nedbalka v Bratislave, ktorej stála expozícia je zmesou slovenského výtvarného umenia 20.storočia a nachádzajú sa v nej aj obrazy od majstra Fullu. Práve kvôli obrazom sme v interiéri nemohli používať blesk a tým pádom som výberom miesta trochu potrápila fotografa Tomáša, ale koniec koncov dobrý fotograf si poradí s hocičím, no nie? ??