Bežíš, Bežím, Bežíme. 

Kto v dnešnej dobe nebeháva, všakže? Beh je celosvetový trend. Behajú mladí, starí, tuční, štíhli. Beh sa jednoducho stal celospoločenským šialenstvom. Je to preto, že máme taký ubehaný životný štýl, alebo nebodaj chceme utiecť každodenným problémom? Tak či onak v každom väčšom meste sa konajú rôzne typy behov. Nočné, polmaratóny, maratóny, farbiace behy, alebo dokonca behy v opätkoch. Veď hecnúť sa treba, no nie? Podľahli ste aj vy tomuto trendu? 

Ja osobne som beh nejak veľmi neobľubovala, ale môj manžel je bežecký nadšenec. Ale nie taký, ten nasledovník trendu, on moc trendy nenasleduje vo všeobecnosti ?. Bol verný behu, ešte dávno predtým, ako toto bežecké šialenstvo nevypuklo. Tým pádom vie ako behať a tak sa jedného dňa rozhodol, že ma bude trochu trénovať, že možno sa mi potom beh zapáči. Tak sa aj stalo. Stále síce nemôžem povedať, že by to bol úplne môj najobľúbenejší šport, ale naučila som sa ako si ho užiť. 

Treba začať pomaly. Rozhodne nie tak, že vás kamoš/ka zavolá si zabehnúť  5k a ak nechcete ísť kuká na vás, či ste spadli z jahody, však je to “len 5k”. Vám je to možno nakoniec trápne a idete. Je skôr pravdepodobné, že už si bežecké tenisky nikdy neobujete. Na začiatku treba striedať rýchlu chôdzu s behom a netreba to preháňať, hlavne ak ste v živote nebehávali, a nemyslím tým beh na električku. Ak zabehnete súvisle 500m spravíte si prestávku a znova 500m nie je to žiadna hanba, skôr dávate svojmu telu najavo, že si ho vážite. 

V dnešnej dobe tak ako sme zvyknutí sa pushovať v práci, vo zvládaní každodenných povinností sme zvyknutí sa pushovať aj v športe. Crossfit, spinning, beh, prebiehať sa, víťaziť. Samozrejme, že šport nám prináša endorfíny, tešíme sa ak sa zlepšujeme, ale dôležité je aby sme si viac neublížili. Niekedy vidieť cvičiace skupiny vonku ako fičia, síce vyzerajú cool, ale veľa z nich robí cviky nesprávne.  Možno veľa z nich nikdy nešportovalo a tým pádom spôsobia svojmu telu šok. Pri behu je to častokrát to isté. Vždy si spomeniem na moju skvelú fyzioterapeutku a cvičitelku pilatesu, ktorá nám hovorievala, že pri prechádzkach Železnou studničkou len nešťastne krúti hlavou nad množstvom nesprávne bežiacich ľudi. Nie nadarmo tu máme staré známe príslovie, športom k trvalej invalidite. A pritom by ozaj stačilo začať pomaličky spevniť svalstvo a tým pádom nezaťažovať toľko naše drahocenné kĺby.

Ja sa po 9 mesačnej prestávke znova dostávam do bežeckej formy, ale presne tak ako som už spomínala. Nejdem na to zbesilo. Nehovorím, že prekračovať svoje hranice je zlé, ale nemyslím si, že treba začať v bode 0 a chcieť dostať sa na vrchol zo dňa na deň. Naše telo nie je stroj. To si len my často myslíme, že pôjde na 200 percent vždy keď si zaumienime bez akejkoľvek prípravy a starostlivosti. 

Takže jednoznačne športujme a starajme sa o svoje telo, ale robme to s rozumom, keďže už ďalšie veru nedostaneme. 

City2Surf

Pred dvoma týždňami sa konal asi najpopulárnejší beh v Sydney vôbec. City2Surf. Tohto 14k behu z centra Sydney na Bondi Beach sa ročne zúčastní okolo 80 tisíc ľudí. Je to fun event, ktorého atmosféra vás pohltí už len keď čakáte na niekoho v cieli a nie to ešte ak ste samotný účastník. A to je práve niekedy to zradné. Treba poznať svoje sily. I keď 14k nie je polmaratón, ani maratón neznamená to, že ich odbehne každy len tak bez tréningu.

Preto je super, že sa dá zaradiť aj do walkers group a pekne si to celé odkráčať a nemať žiadne výčitky. Mať skvelú nedeľnú prechádzku a možno urobiť pre seba aj niečo viac ako niekto kto beh síce odbehne, ale na konci skolabuje. 

Zúčastnili by ste sa podobného eventu, alebo ste sa už nebodaj aj zúčastnili?

foto: ANDREJ BRANSKÝ

legíny: COTTON.ON

športová podprsenka: STELLA McCARTNEY

transparentná bundička: PIANURASTUDIO

tenisky: PUMA

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!