Alternatívne spôsoby nakupovania
Pri zamýšľaní sa nad témou nového článku, som si s hrôzou uvedomila, že čo som to ja za eco-fashion blogera, keď som vám ešte poriadne v článku nezhrnula všetky formy alternatívneho nakupovania. Jasné, na sociálnych sieťach ich spomínam tu a tam, ale poďme si ich pekne všetky prejsť spoločne.
1.sekáče – Staré dobré sekáče, alebo možno pre niekoho len tie staré sekáče. Množstvo tovaru, ktoré je momentálne vyrobeného je tak obrovské, že v secondhandoch nájdete dnes kúsky, ktoré mohli byť oblečené raz, dva razy a možno niektoré aj úplne nové. Keď sa vám nezapáči prvý do ktorého vkročíte, skúste ísť do druhého. Základ je mať otvorenú myseľ. Samozrejme treba mať predstavu, čo hľadáte. Len preto, že majú akciu všetko za 3 eurá, nemusíte nakúpiť niečo, čo vám bude trčať v skrini. Každopádne sa treba viac mysľovo odviazať ako v bežnom obchode, kde nájdete x veľkostí, či farieb jednej veci. Ako postupovať pri nakupovaní v sekáčoch, to by bolo na samostaný blog, takže o tom potom.
2.swapy – Kedysi ste si vymieňali oblečko so sesternicami, kamoškami, alebo kolegyňami. Niekedy bolo až blbé odmietnuť tú „krásnu“ oranžovú sukňu, čo vám kolegynka doniesla. Veď tá je ako na vás a vy ste len hľadali slová ako ju slušne odmietnuť, prípadne ste skončili so sukňou v taške. Dnes môžete ísť na swap (organizovaný event výmeny oblečenia). Tam vás nikto k ničomu nebudete núdiť, jedine vy samú seba, ak budete trvať na tom, že keď ste doniesli 3 kúsky musíte si aj 3 odniesť naspäť, veď predsa matematika. Takže uvoľnite sa a verte mi, že nemusíte. Odnieste si domov, len to, čo naozaj vynosíte a čo vám v šatníku chýba. O swapoch a seconhandoch som vám už niečo popísala aj blogu Nákupná.
3.babkina, mamina, či tetina skriňa – No kto by ich nemal rád? Skrine plné pokladov. Skrine plné príbehov. Ak si v nich niečo nájdete, ale nie úplne vám to sadne, dajte si to prerobiť. Verte mi, že ak je daný kúsok v dobrom stave po 50tich rokov, bude vám ešte ďalších pár rokov dobre slúžiť a danú investíciu si zaslúži.
4.slow fashion – Prečo nakupovať slow fashion módu? Slow fashion móda je drahšia v porovnaní s cenami odevov, na aké sme zvyknutí. Nepíšem zámerne drahá, lebo ona len zodpovedá naozajstnej cene odevu, od kreatívneho návrhu, cez materiál až po poctivé ušitie. Pri slow fashion kúsku si rozmyslíš 3x či ho naozaj potrebuješ. Zamyslíš sa, či spĺňa Tvoj štýl, či Ťa reprezentuje. Vďaka týmto zamysleniam možno skôr nájdeš, aký je vlastne ten Tvoj štýl, keďže v rýchlo sa meniacich výkladoch butikov v nákupných centrách ho vieme ľahko stratiť.
5.upcycling – Tu ani nemusí dôjsť k samotnej kúpe, stači ak si niečo svoje prerobíš. Nemusíš, byť nijako nadaná, vedieť šiť na stroji a podobne. Ak Ťa omrzia staré džíny, daj im nový look tak, že ich rozstriháš, alebo len jednoducho odstrihneš spodky. Tak ako som to urobila ja napríklad v outfite pri článku Rekapitulačná. Ak chceš niečo sofistikovanejšie, môžeš siahnuť po výrobku, ktorý niekto iný vytvoril formou upcycligu.
6.rent – Naozaj potrebuješ nové šaty na Lacovu svadbu? Budú Ti trčať v skrini až do budúceho leta, kde si aj tak povieš, že potrebuješ nové. Čo si budeme hovoriť, realita. Čo tak si ich skúsiť tentokrát požičať. Stali sme sa otrokmi vecí. Máme potrebu vlastniť, ale ak vyskúšame iný spôsob možno prídeme na to, že je to celkom oslobodzujúce si niečo sem tam požičať hlavne na príležitosť, ktorá sa koná raz za rok.
7.nenakupuj!
Outfit
Ani sa mi nedalo o inej téme písať pri týchto fotkách, keďže celý outfit je vyskladaný z hore spomenutých spôsobov nakupovania. Teda ešte ma napadla téma architektúry. Tento Tesco brutalizmus mi celkom reže a bojím sa, čo sa s ním v najbližších rokoch stane. To by bolo ale na dlhšiu a náročnejšiu diskusiu, tak to zase raz vyhrali šaty.
O to viac dúfam, že tento môj sumár odceníte a bude pre vás inšpiráciou pri ďalších nákupoch, či už budete hľadať top, aký som ja našla v sekáči. Prípadne vám budú chýbať elegantné nohavice, ktoré som si odniesla zo swapu. Alebo sa budete chcieť poobzerať po novej kabelke, ktorá by hovorila jasnou rečou a bola by statement kúskom vo vašom šatníku a stiahnete po nejakom upcyclingovom kúsku. Aj vaše šperky môžu byť z recyklovateľných kovov, tak ako je to v prípade naušíc, ktoré mám na seba. Možností je veľa treba hľadať. Ak vás napadne ešte iná forma, na ktorú som napríklad zabudla, dajte mi vedieť. A som aj zvedavá, či máte s podobnými nákupmi skúsenosti. Teším sa na vašu odozvu.
top: second hand RED CROSS SHOPS
nohavice: vyswapované
kabelka: GAME_OVER_BAGS
topánky: FOREVER NEW
naušnice: REBECCA KOSTER JEWELLERY
fotografie: TOM LOFT