Novoročné poviedačky

Máme tu nový rok 2019. Až ma trochu zamrazilo, keď som napísala toto číslo. Mám totiž ešte v čerstvej pamäti ako som prežívala začiatok tohto milénia a už na jeho konci svieti 19tka?.

Rok 2018 bol pre mňa zatiaľ asi najturbulentnejší rok zo všetkých doteraz. Vyskúšala som si aké to je, keď sa vám zrazu začnú rúcať všetký dôležité životné oblasti. Musím povedať, že až jeho záver mi dodal trochu viac pohody. Ale každý máme svoje trampoty, takže o tom sa vám tu teraz nebudem rozlievať. Prejdem radšej na niečo viacej inšpiratívne. 

Nemala som nikdy v živote nejakých svojich Hrdinov, Role Models. Samozrejme vždy som si vážila a vážim si ľudí, ktorí majú tie správne hodnoty. Nežijú len pre svoje dobro, ale aj pre dobro iných, lebo nezištnosť je to, čo vytvára svet ľudskejším a krajším miestom na život. Práve takýto ľudia vás môžu pozitívne ovplyvniť a možno postrčiť tým správnym smerom. A to sa stalo aj mne. Niekedy sú to ľudia priamo z blízkeho okolia, na ktorých mám ja osobne naozaj obrovské šťastie a som za to vďačná každý deň. Tentokrát to ale bola osoba neznáma. Mladá kočka z internetu, konkrétne z Instragramu, na ktorom som posledný rok trávila dosť veľa času, najmä kvôli svojmu blogu. Jej meno je Natália Pažická a mnohí ju už možno aj poznáte vďaka dvom krátkym videam (Video1, Video2), ktoré sa jej tentorok podarilo natočiť. Natália mala kedysi dávnejšie svoj fashion blog, ktorý ale jedného dňa zanikol a ona sa začala aktívne venovať témam na ochranu životného prostredia.

Celá púť načúvania tejto témy sa u mňa začala ešte v roku 2017. Je to určite aj prostredím, v ktorom momentálne žijem. Blízkosť oceána vás núti ho chrániť. Na jednom dobrovoľníckom čistení pláže v novembri roku 2017 bolo premietanie dokumentu The Plastic Ocean, ktorý bol pre mňa ďalším veľkým záväzkom, že chcem ísť v tejto téme hlbšie. Odvtedy som bola na diskusiách na tému Zero Waste. Naučila sa niečo o kompostovaní a vďaka komunitnej záhrade, ktorú máme cez cestu už pár mesiacov, veselo kompostujeme. Začala som chodiť na swapy a nákupné centrá som vymenila za secondhandy. No a práve na Natalinom profile som vždy našla užitočné a obohacujúce príspevky na mojej ceste bádania.

Zmenila som veľa vecí aj priamo v domácnosti. Prešla som na čisto prírodné pracie prášky, ktoré viete pekne kúpiť v papierovom obale.  Vylúčila som z prania aviváž, ktorá mi absolútne nechýba a teraz nechápem načo som ju tak dlho používala??‍♀️. Na čistenie domácnosti sme začali používať sódu bikarbónu, ktorá je rovnako účinná ako bežné čistiace prostriedky.

Postupne som sa začala zaujímať viac o prírodnú kozmetiku. Jedným z hlavných dôvodov okrem ekológie bol aj môj ekzém. Trochu som si aj zaexperimentovala. Niekoľko týždňov som si umývala vlasy bez šampónu, každý deň len čistou vodou…???..Uuu tak takto asi vyzerá výraz niektorých z vás?. Sranda je, že keď vydržíte prvé približne tri týždne vaše vlasy úplne stratia maz a naberú brutálny objem. V živote som taký objem nemala, vyzerala som ako lev ??. Stále máte na tvári ten výraz spred pár riadkov?! Nebojte sa, nestala sa zo mňa žiadna hipisáčka na staré kolená. Dôvod prečo som to vôbec vyskúšala bol práve ekzém, ktorý som mala začiatkom minulého roka niekoľko mesiacov na vyše 30tich percentách svojho tela. Častokrát s otvorenými rankami, čo pri umývaní vlasov šamponom nespôsobovalo veru žiaden pôžitok, práve naopak. A prečo som teda znova prešla po niekoľkých mesiacoch na šampón? Ekzém sa trochu umúdril a jediná nevýhoda tohto umývania bez šampónu bolo, že vlasy nemali lesk. Určite by sa našli rôzne kúry starých materí, ktoré by tento problém vyriešili. No ja som siahla po jednoduchšej možnosti. Začala som používať prírodný tuhý šampón od značky Musk, ktorý mi zatiaľ veľmi vyhovuje. 

Postupne prechádzam aj na úplne prírodnú dekoratívnu kozmetiku. Okrem ekologického a etického (netestovania na zvieratách) benefitu to má blahodárnejšie účinky aj na moju pleť, keďže je po ekzémových útokoch ešte stále veľmi citlivá. Reaguje na bežnú komerčnú dekoratívku sčervenaním a svrbením. Veľmi pomáha ak sa líčim ozaj minimálne. Nerobím si hlavu z toho, že vyjdem z domu nenamaľovaná, žiadna Maybelline, jednoducho som sa tak narodila ☺️.

Téma udržateľnosti, prírodnej kozmetiky, či zmeny spôsobu stravovania, ku ktorému som sa ešte ani nedostala, je taká obsiahla, že som sa rozhodla ju rozdeliť do dvoch blogov. Takže o mojich ďalších významných AHA momentoch vám napíšem nabudúce. Budem rada ak mi dáte vedieť či máte podobné skúsenosti a či tiež hľadáte alternatívy ako pomôcť sebe, ale aj našej malej modrej planétke ?.

Outfit

Dnešný outfit sa k téme ani nemôže lepšie hodiť. Síce fotky vznikli už pomerne dávno, museli si počkať na svoju chvíľu. Jednoduchý #allwhite outfit som mala v pláne nafotiť už dlho. Biela farba je roky moja obľúbená, je neutrálna a tvorí základ môjho šatníka určite viac ako čierna. Konkuruje jej šedá, ale biela sa mi predsalen hodí o trochu viac ??‍♀️?.

Základ outfitu tvorí jednoduché biele tričko. Rozdiel oproti tričkám, ktoré som mala predtým je, že je z organickej bavlny od dánskej spoločnosti Organicsbasic, ktorá vyrába udržateľné basic kúsky. O tejto značke som sa tiež dozvedela vďaka Natálii, ktorú som vám už spomínala vyššie. Kvalita trička je ozaj skvelá, už ho mám pár mesiacov, nosím ho pomerne často a stále pekne drží tvar. Jedno dostal aj môj muž, tak sme teraz white basic team a inak aj to na fotke som si požičala od neho, keďže som chcela trochu viac oversized look.

Nohavice sú kúskom, ktorý mám už vyše 5 rokov a vrámci „krúžku šikovných rúk“ dostali trochu refresh. Okrem úspešného zbavenia sa fľaku, som im prinavrátila vyprchávajúcu energiu a nosím ich ešte radšej.

Rozmýšlala som, či ostanem úplne striktne v bielej farbe aj pri doplnkoch, ale keďže mi v hlave skrsol nápad fotiť pri tejto plameniakovej stene, musela som vyvetrať svoju plameniakovú tašku??‍♀️. Od nej sa odvinul aj doplnok na hlave v podobe šatky, ktorú mám zaviazanú na dva spôsoby. Dala som im pracovný názov „neposlušný chlapčisko“ a „Kde máš svoj nablískaný cadillac?“ V prvom prípade som bola inšpirovaná podobným experimentom od blogeriek @zrzkastyle a @vladiesblog. Za pomoci šatky si môžete vyskúšať takýto trik s vlasmi a vytvoríť si nesposlušnú fake ofinu. No a v druhom prípade som si zaspomínala na tie roky 50te, retro cadillac s otvorenou strechou a classy look žien v nich, ktorým nikdy nechýbala šatka na hlave. Už by to chcelo len viac retro okuliare a nohu na plyn ?. Kto by sa pridal?

nohavice: Zara, DIY rozstrihané

tirčko: ORGANICBASICS

topánky: COUNTRY ROAD

šatka: Vinnies – secondhand

naušnice: BLUBERY

Comments

comments

2 thoughts on “REKAPITULACNA”

  1. Spätné upozornenie: VEGÁNSKA - EVA LAJT
  2. Spätné upozornenie: ALTERNATÍVNA - EVA LAJT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!