Inšpiratívne australské ženy v udržateľnej móde
Možno ste niektorí z mojich stories na Instagrame postrehli, že som sa minulý týždeň zúčastnila veľmi zaujímavej panelovej diskusie. Ostali mi z nej mnohé podnety a o niektoré z nich by som sa s Vami rada podelila.
Téma diskusie sa niesla v duchu etickej a udržateľnej módy. I keď počas diskusie padla poznámka, že svet módy je príliš feministický a bolo by určite prínosné, ak by v ňom bolo viacero mužov, ako tomu bolo napríklad v minulosti, keď krajčírstvo bolo mužskou doménou, diskusia sa niesla čisto v ženskom garde.
Niektoré z diskutujúcich by som Vám rada v krátkosti predstavila a dozvedeli by ste sa tak, čo podnetné vzniká na opačnom konci sveta v oblasti etickej a udržateľnej módy.
Annie Hamilton
Austrálska lokálna dizajnérka, ktorej kolekcia vzniká aj sa vyrába priamo v Sydney. Aktuálna kolekcia s názvom EQUINOX je inšpirovaná 2 mesačným pobytom autorky na Islande. Transformujúc premeny prírody priamo na látku pomocou navrhnutých vzorov. Jedným zo zaujímavých podnetov, ktoré Annie spomenula bola kúpyschopnosť bežných ľudí pre lokálnu módu. Je to asi niečo s čím zápasia lokálne značky po celom svete. V tomto smere je veľmi podstatné začať nakupovať vedome, poznať svoj štýl. Z kvantitatívneho nakupovania tak pomaly prejsť na kvalitatívne v oveľa menšom rozsahu, a tým pádom bez nadmerného zaťaženia peňaženky.
Stephanie Devine
Stephanie stojí za projektom The Very Good Bra. Sama si pred desiatimi rokmi prešla rakovinou prsníka. Hľadala vtedy príjemnú bezkosticovú podprsenku z prírodných vlákien. Mala s tým pomerne veľký problém, ak nerátame tehotenské podprsenky, ktoré zrovna nie su vrchol príťažlivého spodného prádla. Po vyliečení sa pustila do návrhu podprsenky, takej akú potrebovala, ale nevedela ju nájsť. Tak vznikla The Very Good Bra, prvá bezodpadová podprsenku na svete, ktorú môžete na „konci jej dní“ doslova spáliť na záhrade s nulovým vplyvom na životné prostredie. Je dostupná až v 24 veľkostiach, čo mi dajú snáď všetky ženy zapravdu, je ozaj nevýdané množstvo. Podprsenka je z tencil vlánka, ktoré je vyrobené z vlákien eukalyptových stromov udržateľným spôsobom. Nielen jej zánik, ale ani jej vznik nezaťažuje životné prostredie, čo bolo jedným z hlavných cieľov popri pohodlnosti a príťažlivom dizajne. Určite doporučujem si pozrieť video, kde máte všetko krásne vysvetlené.
Rachel Rutt
Ako modelka má bohaté skúsenosti z oblasti odevného priemyslu a je si vedomá všetkých jeho úskalí. Práve vďaka tomu sa svojou aktivitou snaží o zníženie spotreby módy a vyzdvihnutím potreby celkového spomalenia nielen v móde, ale aj v živote. Vyzdvihuje silu tradičného remesla ako je tkanie, pletenie, šitie či vyšívanie. Práve ručné práce častokrát pôsobia priam meditačne a jednoduchými úpravami vieme dať oblečeniu druhý dych namiesto toho, aby sme ho vyhodili. Ja som si v tom našla paralelu s varením. Koľko žien denne varí a každá sme sa to postupne naučili. Tak to kedysi bolo aj s jednoduchými opravami odevov, pletením, či vyšívaním. Bola to súčasť zručnosti našich starých mám, tak ako varenie a bola to samozrejmosť. Dnes už máme oblečenia toľko a také lacné, že namiesto drobných opráv si radšej kúpime nový kúsok. Možno keby naše odevy strávili s nami vačšiu časť života ake len jednu či dve sezóny, tak by bolo s nimi spojených viac príbehov,prirástli by nám k srdcu, vážili by sme si ich viac a radi by sme strávili čas ich opravami, nemyslíte?
Outfit
V deň diskusie som mala naplánované aj fotenie. Pôvodne malo byť v iných priestoroch, ale keď som prichádzala do areálu, kde sa diskusia konala, hneď som vedela, že dôjde k zmene lokácie ???♀️. Priemyselné doky ma načisto očarili.
No a tak som sa ja zrazu ocitla pri veľkých priemyselných strojoch, v dievčenských bodkovaných šatičkách a ružovom tričku s ceruzkovým náhrdelníkom na krku a samozrejme ako inak aj s klobúkom na hlave. Pripadajúc si ako pred niekoľkými stovkami rokov, ohúrená ako Alenka v ríši divov. Pod šatami mi síce chýbalo pár spodničiek, ale klobúkom som sa do obdobia určite trafila. A ak by sme sa posunuli ešte o pár rokov dopredu našli by sme možno trošku aj vplyv empíru v podobe zvýšeného pásu a menšieho objemu sukne. Možno aj odhalené členky by mi boli odpustené vďaka bodkovaným silónovým ponožkám.
Cítiac sa ako v 18. storočí som sa pozerala naokolo, či nestretnem Sir James Watta, vynálezcu parnej turbíny. Priemyselná revolúcia to celé začala. Začala život zrýchlovať, procesy zautomatizovávať. Vedeli ste dokonca o tom, že textilný priemysel bol prvý, v ktorom sa uplatnila? Dnes mám pocit, že prežívame ďalšiu revolúciu. Ale paradoxne tentokrát tú spomaľujúcu. Je to niekedy smiešne, čo je človek za ľudský tvor. Zjednodušuje, zrýchľuje, zefektívňuje a potom zistí, že sa zrazu stratila človečina, tak spomaľuje, zosobňuje a zautentičňuje. A naša generácia je práve v druhej fáze tohto začarovaného cyklu. Začína nás zaujímať odkiaľ pochádza náš odev, chlieb, či hrnček. A to je dobre, lebo sa navracia do naších životov duša, ktorá sa rýchlou dobou strácala a sociálnymi sieťami ani nehovoriach. Tak čo myslíte nájdeme ten správny recept na spomalenie? Alebo nebodaj ten vlastný už aj máte?
šaty: SWOP
tričko:
topánky: PIED Á TERRE
podkolienky: CUE
kabelka: ručne vyrobená z Južnej Korey
One thought on “PRIEMYSELNÁ”